- Máte mobil s Androidem?
- SMS krade citlivé údaje
Výrobce antivirů McAfee varuje před novou hrozbou, která cílí na chytré telefony s operačním systémem Android. Podvodníci na ně začali rozesílat škodlivou textovou zprávu (SMS), která obsahuje malware XLoader, jenž krade osobní údaje, včetně přístupů do internetového bankovnictví.
Nepřehlédněte: Díky nové metodě ukládání dat se na jedno DVD vejde milion filmů
Na SMS stačí jen kliknout
Nejnovější problém, na který upozornili bezpečnostní experti společnosti McAfee, je o to horší, že malware k instalaci do zařízení potřebuje jen omezenou interakci uživatele. XLoader ve skutečnosti není novou hrozbou, ale v minulosti pro svou aktivaci potřeboval, aby si lidé stáhli, nainstalovali a spustili infikovanou aplikaci.
„To se nyní změnilo, kybernetičtí podvodníci jednoduše rozesílají falešné textovky, které když otevřete, stáhnou a do zařízení propašují hrozbu, aniž by o tom uživatel věděl. Typický XLoader (kódové označení MoqHao) vyžaduje spuštění aplikace, aby podvodníci dosáhli požadovaného účelu, ale tato nová varianta v podstatě nevyžaduje žádnou interakci,“ vysvětlil Dexter Shin ze společnosti McAfee.
Další nebezpečí pro majitele telefonů s Androidem představují v poslední době falešná vyskakovací okna v prohlížeči Chrome. Pokud se lidé nechají oklamat a na podvržené dialogové okno kliknou, umožní sideloadované aplikaci běžet na pozadí a krást citlivá data, a to včetně uživatelských jmen a hesel k různým službám, varuje McAfee.
Kyberzločinci používají sociální inženýrství jako mocnou zbraň. Důrazně nedoporučujeme klikat na odkazy ke stažení aplikace, které jsou zasílány v chatové konverzaci. To samé platí v případě SMS od lidí, které nemáte v kontaktech. Může být těžké zůstat imunní vůči falešným nabídkám a lákavým textovkám, ale vyplatí se být vždy ostražitý.
Jak poznat, že je telefon infikovaný virem?
Zjistit, zda byl váš telefon infikován virem, nebývá jednoduché, ale některá varovná znamení přece jen existují:
- Aplikace se zničehonic chová nestabilně
- Vyšší datové přenosy
- Frekventované zobrazování reklam
- Náhlé rapidní vybíjení baterie
- Vysoké účty za telefon
- Transakce na účtu bez vašeho vědomí
- Neznámé aplikace
- Citelné přehřívání zařízení
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: McAfee