- Na Slunci se otevřela gigantická díra
- Směrem k Zemi vystřelila energetické částice
Aktivita Slunce prudce roste. Exploze, při kterých jsou na Zemi vymrštěny miliardy tun plazmatu a částic, jsou stále častější. Vědci, kteří tzv. výrony koronální hmoty monitorují, nyní objevili něco pozoruhodného – obrovskou sluneční díru, která je velká jako šedesát Zemí.
Nepřehlédněte: V žádném případě nestahujte novou aktualizaci pro Windows 11. Počítače zpomalí tak, že jsou nepoužitelné
Ve Slunci je obří díra
Na povrchu Slunce se otevřela obrovská koronální díra, která chrlí silné proudy rychlého záření, známého jako sluneční vítr, směrem k Zemi. Podle vědců je velikost a orientace sluneční díry, která je širší než několik desítek Zemi, v této fázi slunečního cyklu bezprecedentní.
Sluneční díra se zformovala 2. prosince poblíž rovníku hvězdy a během 24 hodin dosáhla maximální šířky přibližně 800 000 kilometrů, uvádí server Spaceweather.com. Od 4. prosince zírá sluneční „prázdnota“ přímo k Zemi.
Odborníci původně předpovídali, že může vyvolat geomagnetickou bouři třídy G2, která by mohla způsobit výpadky rádiového vysílání a silné polární záře po dobu několika dní. Sluneční vítr však byl méně intenzivní, než se očekávalo, takže výsledná bouře byla slabá (typu G1). „Ve vysokých zeměpisných šířkách jsou však polární záře nadále možné,“ dodávají odborníci.
Zatím není jasné, jak dlouho díra na Slunci zůstane, ale dle vyjádření amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byly předchozí koronální díry viditelné déle než jednu sluneční rotaci, tedy 27 dní. Tmavá oblast se však brzy začne otáčet směrem od Země.
Gigantic 'hole' in the sun wider than 60 Earths is spewing superfast solar wind right at us https://t.co/lH68xBL5NS pic.twitter.com/cz51QYIgfg
— SPACE.com (@SPACEdotcom) December 5, 2023
Aktivita hvězdy prudce narůstá
Navzdory svému názvu není koronální díra fyzickou dírou ve slunečním povrchu. Koronální díry jsou pro astronomy již běžným jevem. Jsou to magneticky otevřené a méně husté oblasti. Především jsou ale chladnější než zbytek celé hvězdy, tudíž nezáří tak jasně jako jiné oblasti Slunce – a proto vypadají černě. Vyskytují se na místech, kde se pro magnetické siločáry nemohou uzavřít. Nejčastěji tak v blízkosti pólů.
Podle NOAA jsou výtrysky záření z koronálních děr mnohem rychlejší než běžný sluneční vítr a často vyvolávají poruchy v magnetickém poli Země. Poslední koronální díra o velikosti „pouhých“ dvaceti Zemí, která se na Slunci objevila v březnu, vyvolala nejsilnější geomagnetickou bouři na Zemi za posledních více než šest let (psali jsme o tom zde).
Nárůst sluneční aktivity je pravděpodobně známkou toho, že se nacházíme blízko vrcholu slunečního maxima. V říjnu vědci revidovali své předpovědi slunečního cyklu a nyní předpokládají, že je Slunce blízko svému maximu. Podle nové analýzy, kterou provedli indičtí astrofyzici, se dostaví již v lednu příštího roku.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, Spaceweather, NOAA
Von der Layen má pravdu, je třeba dalších bilionů miliard, aby se tohle člověkem způsobené zvěrstvo zastavilo.