- Vědci zkoumají odvrácenou stranu Měsíce
- Pod kráterem našli kovovou konstrukci
Tým astronomů objevil pod největším měsíčním kráterem extrémní přebytek hmoty. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek asteroidu, ale vědci nevylučují, že možná máme co do činění i s něčím mnohem podivnějším.
Nepřehlédněte: WhatsApp oznámil velkou novinku. Konec spamu, telemarketingu a volání od podvodníků
Tajemný Měsíc?
Jižní Aitkenova pánev je gigantická impaktní struktura na odvrácené straně Měsíce. Údaje ze sond NASA poukazují na existenci velkého přebytku hmoty v měsíčním plášti pod pánví. Podle nového výzkumu může tato hmotnostní anomálie obsahovat kov z mohutného asteroidu, který narazil do Měsíce a vytvořil kráter.
„Představte si, že vezmete hromadu kovu o objemu pěti Velkých ostrovů na Havaji a pohřbíte ji pod zem,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Peter B. James z Baylorovy univerzity ve Waco v Texasu. „Přibližně tolik neočekávané hmoty jsme zjistili.“
Podivná hmota sahá do hloubky více než 300 kilometrů, uvádí se v článku vědců, který byl nedávno publikován v časopise Geophysical Research Letters.
Jižní Aitkenova pánev má oválný tvar, je široká až 2 500 kilometrů a hluboká 13 kilometrů. Pro měření jemných změn v síle gravitace v okolí Měsíce analyzovali James a jeho kolegové data z mise NASA Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL).
Pozůstatky asteroidu?
„Když jsme je zkombinovali s údaji o měsíční topografii ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, objevili jsme nečekaně velké množství hmoty stovky kilometrů pod Aitkenovou pánví,“ říká James.
Jedním z možných vysvětlení záhadné struktury je, že kov z asteroidu, který kráter vytvořil, je stále usazen v plášti Měsíce. „Hustá hmota – ať už je to cokoli a odkudkoli – zatěžuje dno pánve směrem dolů téměř o kilometr.“
Počítačové simulace dopadů velkých asteroidů naznačují, že za vhodných podmínek může být jejich železno-niklové jádro při dopadu rozptýleno do horního pláště Měsíce. Další teorie o tom, co hmotu vytvořilo, zmiňuje tuhnutí měsíčního magmatického oceánu, neboli proces, při kterém kdysi roztavený povrch Měsíce během miliard let ztuhl a zároveň se vytvořily husté oxidy.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: sci-news, futurism
Až na to že měsíc má průměr 3 474,8 km
No a? O tom se v článku vůbec nepíše.
Konstrukce nevzniká pri pádu asteroidů
No ano. Článek je tak trošičku klik-bajtíček.