ISS, polární záře

Na obloze se objevil zelený světelný tanec! Astronaut z vesmíru vyfotil spektakulární polární záři

  • Vidět polární záři je dechberoucí zážitek!
  • Posádka ISS zveřejnila snímky z vesmíru, podívejte se

Pohled na působivou světelnou show, kterou rozehrává při polární záři naše planeta, se omrzí málokomu. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se nyní astronautům podařilo získat záběry dopadu sluneční bouře na Zemi a my se tak můžeme podívat na spektakulární podívanou.


Nepřehlédněte: Návrat člověka na Měsíc startuje. NASA vypustí do vesmíru nejsilnější raketu v historii


Posádka ISS zveřejnila dechberoucí snímky

Polární záře dokáže vykouzlit úchvatné záběry. Říká se, že nejlépe je vidět z Aljašky, Finska, Kanady nebo Grónska. Užívat si barevný rej světel ale mohou také astronauti, kteří pobývají na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

„Dnes naprosto NESKUTEČNÁ polární záře!!!,“ napsal na Twitteru astronaut NASA Bob Hines a zároveň sdílel několik fotografií sluncem generované bouře, která zasáhla atmosféru Země. „Děkuji za nedávnou sluneční aktivitu, která vyústila v tuto nádhernou památku,“ dodal.

Vznik úchvatné polární záře mělo na svědomí Slunce, které v uplynulých dnech vrhlo mnoho nabitých částic směrem k naší planetě, což vyvolalo bouři třídy G2, uvádí server Spaceweather.com.

Vidět polární záři je dechberoucí zážitek

Polární záři ve vysoké atmosféře vyvolávají masivní erupce slunečních skvrn. Při nich mrak částic slunečního větru letí vesmírem, až se během své cesty potká s magnetickým polem Země. Pole modré planety ho odrazí dále do vesmíru, část částic ale zůstane v atmosféře a ty jsou pak po spirálách stáčeny směrem k pólům Země.

Ve většině případů jsou sluneční bouře neškodné, před několika dny ale sluneční erupce provázená výrony koronální hmoty vymrštila k Zemi miliardy tun plazmatu, což podle některých vědců mohlo způsobit poškození satelitní sítě a narušit systémy GPS. Naštěstí se ale jejich předpovědi nenaplnily.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares