NASA

Na oběžné dráze Země vyfotili podivně se otáčející vesmírné plavidlo. USA ani Rusku nepatří

  • Čína zase všem zamotala hlavu.
  • Na oběžné dráze má kosmickou loď.

Amatérskému astronomovi se podařilo něco nemyslitelného – Felix Schöfbänker pořídil snímek tajného experimentálního kosmického plavidla, které je podobné Boeingu X-37B. Americké však není.


Nepřehlédněte: Silnější než atomovky. Vědci zjistili, kde se zrodil smrtící asteroid, který vyhladil dinosaury


Teleskop zachytil čínské vesmírné plavidlo

Vesmírní pozorovatelé mohou v posledních měsících pozorovat na oběžné dráze podezřelý pohyb. Nejedná se o mimozemské těleso, jak se někteří zvlášť odvážní konspirátoři domnívají, ale o čínské tajné plavidlo, které krouží kolem Země.

K pořízení jedinečného snímku využil zkušený pozorovatel Felix Schöfbänker ze severního Rakouska teleskop s čtrnáctipalcovou optikou a výkonný aparát schopný sledovat družice, který je automaticky udržuje ve středu zorného pole.

Pro server The Space astronom uvedl, že na snímku je zřejmě vidět něco, co jeho jiné fotografie vesmírného letounu Shenlong (v překladu Božský drak) neukazovaly – dva výstupky na jednom konci plavidla. Je možné, že se jedná o solární panely, i když Schöfbänker připouští, že tomu tak nakonec být nemusí a může se jednat o něco jiného, například o antény.

Účel plavidla Shenlong zůstává zatím neznámý. Odborníci si nejsou jistí tím, proč Čína letadlo do vesmíru vyslala a ani co chce na orbitě pozorovat. Ovšem skutečnost, že země drží své operace ve vesmíru v takovém utajení, naznačuje, že se zaměřuje na vojenské operace. Například v květnu vypustilo na oběžné dráze neidentifikovaný objekt. Vědci stále jen hádají, co to mohlo být – jasnou odpověď nemají.

Co v kosmu dělá?

O vesmírné lodi Shenlong je známo jen málo, ačkoli se zdá, že je velmi podobná Boeingu X-37B, který postavily Spojené státy. Shenlong poprvé odstartoval v roce 2020 a na oběžné dráze se udržel pouhé dva dny. Během své druhé cesty, která začala koncem roku 2022, se však jeho mise již protáhla na 276 dní. Nyní podniká svou třetí tajnou misi a ve vesmíru létá již více než 200 dní.

Peking aktivně rozvíjí svůj národní vesmírný program. Vyvíjí meteorologické, komunikační a navigační družice a také technologie pro průzkum Měsíce. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: The Space, BGR

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..