NASA

Na oběžné dráze Země pozorovali zvláštně se otáčející vesmírné plavidlo

  • Na oběžné dráze bylo zpozorováno neznámé těleso.
  • Přišlo se na to, že jde o čínský orbitální letoun.
  • Není však přesně jasné, co na oběžné dráze pozoruje.

Vesmírní pozorovatelé mohli v posledních dnech zpozorovat na oběžné dráze podezřelý pohyb. Nejednalo se o mimozemské těleso, jak se někteří zvlášť odvážní konspirátoři domnívali, ale o čínské přísně tajné plavidlo, které krouží kolem Země.


Nepřehlédněte: NASA objevila ve vesmíru objekt, který nemá existovat. Je to hotová kosmická fosilie, říkají vědci


Teleskop zachytil čínské vesmírné plavidlo

Snímky a video pořídil zkušený pozorovatel Felix Schöfbänker ze severního Rakouska. Využil teleskop s čtrnáctipalcovou optikou a výkonný aparát schopný sledovat družice, který je automaticky udržuje ve středu zorného pole. Podrobné fotografie prý zařízení vytváří tak, že během přeletu pořídí videozáznam a poté vybere nejlepší snímky, které upraví a doostří.

Nedávno badatel na obloze přes teleskop zpozoroval těleso se solárními panely a anténou. Objekt byl dlouhý zhruba deset metrů, což by znamenalo, že je delší než americký experimentální kosmický letoun X-37B, který provozuje Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Rakušan nakonec přišel na to, že jde o přísně utajované čínské kosmické plavidlo Shenlong (v překladu Božský drak), které aktuálně dokončuje třetí misi. Na orbitu bylo vyneseno 14. prosince 2023 pomocí rakety Dlouhý pochod 2F.

Tajemný objekt

Schöfbänker poznamenal, že čínské kosmické plavidlo je zřejmě orientováno přídí směrem dopředu na dráhu letu, jako je tomu u běžných letadel, přičemž nedávno snížilo svou oběžnou dráhu na zhruba 350 kilometrů nad Zemí.

Účel plavidla Shenlong zůstává zatím neznámý. Odborníci si nejsou jistí tím, proč Čína letadlo do vesmíru vyslala ani co chce na orbitě pozorovat. Ovšem skutečnost, že země drží své operace ve vesmíru v takovém utajení, naznačuje, že se zaměřuje na vojenské operace. Například v květnu vypustilo na oběžné dráze neidentifikovaný objekt. Vědci stále jen hádají, co to mohlo být – jasnou odpověď nemají.

Peking aktivně rozvíjí svůj národní vesmírný program. Vyvíjí meteorologické, komunikační a navigační družice a také technologie pro průzkum Měsíce. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: Space.com

Total
0
Shares