- Vysokorychlostní internet na Měsíci.
- Ne, to není scénář k novému sci-fi filmu
NASA v roce 2020 uzavřela se společností Nokia smlouvu v hodnotě 14,1 milionu dolarů na vybudování první lunární sítě LTE v rámci série zakázek Tipping Point, jejichž cílem je rozvíjet technologie, které by mohly být využity v misích, jako je například Artemis na Měsíci.
Nepřehlédněte: Bizár roku baví internet: Video z filmu Vetřelec na YouTube ničí telefony Google Pixel
Nokia postaví na Měsíci síť 4G
Základna z laboratoří Nokia Bell Labs, která byla postaveno za nespecifikovanou cenu, se na povrch přirozené družice Země vydá ještě letos, kdy se stane součástí nákladu IM-2 startupu Intuitive Machines, který do vesmíru vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.
Cílem projektu je otestovat využití LTE v extrémních podmínkách, zejména na jižním pólu Měsíce. Přistávací modul a vozítko značky Nokia budou komunikovat v pásmu 1800 MHz pomocí hardwaru založeného na pozemské technologii, ale upraveného pro nehostinné prostředí, přičemž firma usiluje o stahování dat rychlostí až 50 Mb/s.
Podle Nokie by připojení na Měsíci mohlo fungovat dokonce lépe než na Zemi, protože ho nebudou narušovat žádné stavby, stromy ani televizní signál. Síť však musí být uzpůsobena zvláštnostem měsíční atmosféry, především pak extrémním teplotám a radiaci. Finští experti přesto věří, že by se síť časem, podobně jako na zemi, mohla „upgradovat“ na 5G.
Dříve to neklaplo
Nejde o první pokus zavést na Měsíci internet. Nokia to plánovala už v roce 2018 ve spolupráci s britským Vodafonem a německou vesmírnou společností PTScientists. Z projektu však nakonec sešlo, píše server Medium.
Program NASA Artemis
nternetové připojení je jen jednou z mnoha příprav velkolepého projektu Artemis – tedy vybudování měsíční základny, která by měla být trvale obydlena. Velkolepým ambicím chce americká NASA dostát už během příštích několika let. Ostatně první krok už má zdárně za sebou. Na konci loňského roku se vesmírná loď Orion po úspěšném oblétnutí Měsíce vrátila zpět na Zemi.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Nokia, zdroj: Medium