HiRise

Na Marsu se objevil medvěd, hlásí NASA. Fotka znovu dokázala, jak neuvěřitelný je lidský mozek

  • NASA zveřejnila pozoruhodný snímek Marsu
  • Mnozí v něm vidí plyšového medvídka

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil úchvatný snímek povrchu Marsu, který zachycuje něco, co vypadá jako obličej smějícího se medvěda. Fotka na internetu okamžitě vyvolala senzaci.


Nepřehlédněte: NASA přetaví sci-fi v realitu. Na Měsíci vybuduje potrubí určené k přepravě kyslíku mezi lidskými koloniemi


Snímek NASA přitahuje pozornost

NASA hlásí další pozoruhodný objev na Marsu. Tentokrát na povrchu rudé planety spatřila medvěda. Jeho fotografie byla pořízena z výšky 251 kilometrů, během jednoho z mnoha průletů si huňáče všimla sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Do špičkové kamery se šklebí něco, co vypadá jako obličej obrovského marťanského medvídka – se dvěma korálkovýma očima, knoflíkovým nosem a charakteristickou tlamou.

Jak vůbec neuvěřitelný útvar vznikl? Odborníci se domnívají, že ho vytvořily sedimenty zachycené na okrajích nyní zaplněného impaktního kráteru a lávových proudů.

Mars Reconnaissance Orbiter
Mars Reconnaissance Orbiter; zdroj: NASA

Medvídek Paddington na Marsu?

Tvář medvěda vynořující se ze sbírky zaprášených kamenů můžeme vidět díky jevu zvanému pareidolie, což je psychologická tendence, která vede lidi k tomu, že v náhodných obrazech nebo zvucích nacházejí význam.

Vesmír je pro pareidolii nekonečnou inspirací. Vezměte si třeba pohled na tuto mlhovinu, která tak trochu vypadá jako město drtící monstrum Godzilla, nebo marťanský skalní útvar, který si NASA nakrátko spletla s mňoukajícím Muppetem Beakerem.

Jak Beaker, tak i nově objevený marťanský medvídek byli vyfotografováni přístrojem HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), který je jedním ze šesti vědeckých zařízení na palubě sondy MRO.

HiRISE pořizuje snímky Rudé planety z oběžné dráhy od roku 2006 a podle NASA je nejvýkonnější kamerou, která kdy byla vyslána k jiné planetě.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: LiveScience, Metro

Total
0
Shares