- NASA objevila na Marsu jámu
- Poslouží jednou astronautům jako útočiště?
Až se lidstvo dostane na Mars, bude se někde potřebovat ukrýt před radiací, výkyvy teplot a extrémními prachovými bouřemi. Data z vesmírné sondy MRO naznačují, že bychom se možná mohli usadit v jámách a podzemních lávových chodbách.
Nepřehlédněte: Semafory zřejmě dostanou čtvrtou barvu. Řidičům by pomohla s provozem na křižovatkách
Budeme na Marsu žít v jámách a lávových trubicích?
Snímek, na který upozornil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), pořídila kamera HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) umístěná na sondě Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Nově objevená jáma o průměru několika desítek metrů se nachází poblíž jednoho ze tří spících marsovských vulkánů.
Oblast Tharsis v Tharsiském výběžku je sopečná planina, která se rozkládá na ploše tisíců kilometrů. Ve srovnání se zbytkem Marsu je vyvýšená – nachází se asi deset kilometrů nad střední nadmořskou výškou planety. Vědci NASA se domnívají, že v minulosti byla vulkanicky aktivní a útvary, jako je jáma na fotografii, mohou být přímým důsledkem dávné sopečné činnosti.
Nikdo prozatím netuší, zda otvor na snímku je pouze šachtou nebo jámou, která je důsledkem propadu, k němuž došlo hlouběji pod povrchem Marsu, nebo vchodem do jeskynního komplexu či lávové trubice. Zapotřebí jsou další pozorování.
Jistotu by přineslo, pokud by se do oblasti podařilo dostat robota, který by objekt podrobněji prozkoumal. Problém však představuje, že tyto sofistikované stroje existují zatím jen na papíře. A než je na rudou planetu dopravíme, uplyne ještě mnoho let.
NASA chce na Měsíci vybudovat podzemní základnu
O lávových trubicích se hovoří také v souvislosti Měsícem. Vědci již několik let zkoumají možnost, že by lidstvo lunární základny vybudovalo právě v podzemí a na nehostinném místě se takzvaně zakopalo.
Vesmírná sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) už před lety objevila jámy, které jsou zdrojem těch nejstabilnějších teplot na celé přirozené družici Země. Z dostupných dat překvapivě vyplynulo, že v zastíněných místech se teploty pohybují okolo sedmnácti stupňů Celsia.
Odkud se berou?
Lávové trubice vznikají, když roztavená láva protéká sopečným kanálem a po ochlazení a ztuhnutí lávy po sobě zanechává dutý prostor. Velké podzemní komplexy se nacházejí např. pod velkým kráterem Philolaus u severního pólu Měsíce, zjistila NASA.
Kromě slibných teplot jámy mohou plnit i funkci ochranného deštníku před kosmickým zářením a mikrometeority, které na povrch Měsíce bez ustání dopadají. Pokud by se podobné komplexy nacházely i na Marsu, jeho kolonizaci lidmi by to zásadně usnadnilo.
Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: Science Alert