- Číňané vyvinuli revoluční jadernou baterii.
- Telefony nebudeme muset už nikdy nabíjet.
V loňském roce oblétla svět zpráva, že čínský startup Betavolt vyvinul malou jadernou baterii, která se bude nabíjet jen jednou za 50 let. Uplatnění by měla najít v leteckém průmyslu, zařízeních umělé inteligence, dronech a robotech. Později se objeví i ve smartphonech a chytrých hodinkách. I když než se to stane skutečností, uplyne ještě hodně času. Důležitou informací je, že baterie právě vstoupila do sériové výroby. Přiblížili jsme se tak době, kdy se objeví v prvních reálných produktech.
Nepřehlédněte: Tyto telefony Xiaomi, Redmi a POCO obdrží Android 16 s HyperOS 3.0. Není mezi nimi i ten váš?
Věčná jaderná baterie
Čínští inženýři tvrdí, že jaderná baterie BV100 je menší a bezpečnější než běžné analogy a současně by měla spolehlivě fungovat v teplotním rozsahu od -60 do +120°C. Baterie o miniaturních rozměrech 15 × 15 × 1,5 mm (je tedy velká asi jako běžná mince) vyrábí elektřinu využitím energie generované rozpadajícím se radioaktivním izotopem niklu. „Mezi vrstvami Niklu-63 jsou umístěny pláty monokrystalického diamantového polovodiče o tloušťce pouhých 10 mikrometrů,“ píše server Tom’s Hardware.
Konec nabíjení elektroniky?
BV100 dnes nabízí skromných 100 mikrowattů při napětí 3 V. Její výkon je tedy nedostatečný na to, aby mohla být použita ve smartphonech, tabletech nebo noteboocích. V budoucnu tomu ale bude jinak.
Vědci společnosti Betavolt si pohrávají s myšlenkou kombinovat dohromady více těchto baterií, aby se dala napájet i energeticky „hladovější“ elektronika. A pokud vše půjde jako po drátkách, ještě letos bychom se měli dočkat představení výkonnější verze BV100 o výkonu jednoho wattu.
Používat elektroniku, kterou energií zásobí jaderná baterie, pochopitelně vzbuzuje obavy, ale čínská společnost trvá na tom, že BV100 je „naprosto bezpečná“ a natolik bez rizik, že by se mohla jednou objevit i v lékařských přístrojích, jako jsou kardiostimulátory.
Zdroj náhledové fotografie: Betavolt, zdroj: Tom’s Hardware, Betavolt, techSpot