- Čína světu ukazuje záda.
- Její nová baterie nemá obdoby.
Čína je ve vývoji baterií dál než kterákoli další země. Potvrzením toho je oznámení, že inženýři této asijské země vytvořili první jadernou baterii z radioaktivního uhlíku, která může fungovat stovky a možná dokonce i tisíce let bez nutnosti nabíjení.
Nepřehlédněte: Inovace za trest? Telefony budou brzy vonět, chystají mobilní novinku s parfémem
První jaderná baterie na bázi uhlíku
Vzhledem k tomu, že se svět snaží přejít na čistší zdroje energie, pracují vědci na inovativních technologiích, které uspokojí energetické požadavky lidstva, aniž by oteplovaly planetu. Posledním a mimořádně zajímavým počinem je vytvoření baterie, jež využívá uhlík-14, široce používaný, ale stejně vzácný izotop uhlíku, lidově nazývaný radiouhlík.
Vědci ze Severozápadní univerzity v provincii Gansu odhadují životnost jaderné baterie na 50 let, přičemž ve specifických podmínkách prý může fungovat i více než sto let. Základem „nekonečné“ životnosti je zde izotop uhlíku-14, který má poločas rozpadu neskutečných 5 730 let. Mezi velké přednosti nové baterie Zhulong-1 patří i odolnost vůči extrémním teplotám, dle vědců funguje v rozmezí od -100 °C do +200 °C.
Jednou může způsobit revoluci
Baterie může najít jednou uplatnění v elektronice, lékařských přístrojích a vesmírných plavidlech. Konkrétní použití v blízko budoucnosti pak zahrnuje přístroje, které musejí fungovat po dlouhou dobu, ale vyžadují jen nízkou spotřebu, jako jsou kardiostimulátory, oční implantáty nebo čipy do mozku, jako je například Muskův Neuralink.
Výkon nové čínské baterie dosahuje prozatím maximálně 433 nanowattů. Z toho vyplývá, že pro možné nasazení v energeticky náročnějších zařízeních, například v elektromobilech, smartphonech nebo noteboocích, zatím nemá dostatečný výkon. Za několik let tomu ale již tak být nemusí. Vědci demonstrovali schopnosti baterie na napájení LED po dobu 4 měsíců, přičemž ta vytvořila přes 35 tisíc záblesků. Další demonstrací byla integrace baterie k Bluetooth čipu, který byl schopen posílat a přijímat data.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: IE