Čínský vědec drží v ruce baterii

Na jedno nabití přežije civilizaci! Nová čínská baterie je jako z budoucnosti, Západ může pouze závidět

  • Čína znovu předběhla svět.
  • Její nová baterie nemá obdoby.

Číňané v posledním týdnu ohlásili řadu přelomových objevů. Tím posledním je revoluční jaderná baterie na bázi uhlíku, která může fungovat stovky a možná dokonce i tisíce let bez nutnosti nabíjení. Deník South China Morning Post píše, že má bezbřehý potenciál.


Nepřehlédněte: Čína předběhla svět. Její nová špionážní kamera přečte milimetrové detaily na vzdálenost 100 kilometrů


Jaderná baterie na bázi uhlíku

Vědci ze Severozápadní univerzity v provincii Gansu oznámili vývoj nové jaderné baterie s životností 50 let, přičemž ve specifických podmínkách prý může fungovat i více než sto let. Základem dlouhé životnosti je zde izotop uhlíku-14, který má poločas rozpadu neskutečných 5 730 let. Mezi její přednosti patří i odolnost vůči extrémním teplotám, dle vědců funguje v rozmezí od -100 °C do +200 °C.

Přelomová baterie by mohla být použita k napájení kardiostimulátorů, jejichž akumulátory vydrží v současnosti fungovat maximálně 15 let, a také vesmírných plavidel, satelitů a zařízení pracujících v extrémním prostředí, jako jsou polární oblasti či mořské hlubiny, uvádí vědci.

Sice se přímo nezmínili o elektromobilech, ale připomněli, že baterie by mohla „podpořit modernizaci čínského automobilového průmyslu“.

Telefon, výměna baterie
Zdroj: pvproductions / Freepik

Jak funguje?

Baterie je konstruována pomocí polovodičového materiálu ze sloučeniny křemíku a uhlíku. Při rozpadu izotopu se uvolňuje energie, kterou baterie přeměňuje na elektrický proud.

Její výkon prozatím dosahuje maximálně 433 nanowattů, což je dostatečné pro nízkoenergetická zařízení, jako jsou kardiostimulátory, mozkové implantáty a různé senzory. Pro možné nasazení v energeticky náročnějších zařízeních, například v elektromobilech, smartphonech nebo noteboocích, zatím nemá dostatečný výkon. Co ale není, může brzy být.

Nová čínská baterie je navržena na 50 let, ale v prohlášení univerzity se uvádí, že v extrémních podmínkách by mohla vydržet fungovat i více než 100 let. Podle Zhang Guanghuii, vedoucího vědeckého týmu, „by však mohla bez nabíjení teoreticky fungovat klidně i tisíce let, a to právě díky dlouhému poločasu rozpadu uhlíku-14, který činí 5 730 let“.

Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: SCMP

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. Elektromobily v nanowattech? A vy se divíte, že to nezmiňují?

  2. Baterie? 😅
    Někdy si říkám, proč má tenhle server v názvu to „Tech“ 🤔.

  3. A už ji někdo někdy viděl? Takových článků o nějaký super technologiích je na netu čím dál víc. A kde je realita? Kde a kdy se tyto výrobky objeví v reálném provozu?

  4. Tadle baterka byla prezentovana uz tak 2 roky zpet …0.5W a proud mizivý nestačí na nic.

  5. Z Číňanů by si měli vzít příklad mnohé státy. Zatímco zaostalé Rusko umí pouze ničit přičemž jejich úroveň průmyslu je tristní, EU se zase zabývá neodstranitelnými zátky u plastových lahví, tak v Číně jdou mílovými kroky vpřed. V USA si to dobře uvědomují a mají strach, že je Čína technologický předčí. Proto ne zaostalé Rusko, ale Čína je jejich hlavní soupeř. Ačkoliv je Čína totální nedemokratický stát, technologicky se jí daří.

  6. Ne, Evropa se opravdu nezabývá pouze víčky a podobnými blbostmi. Ale víčka jsou holt jednoduché téma pro jednoduché lidi…

    1. Určitě je to dobrá věc,i když možná v počátečním stádiu vývoje,ale kolik už takových vynálezu,nebo zlepšováků už bylo smeteno zavřeno do trezoru,jen aby několik lidí,firem, korporací nepřišlo o své zisky. Kde už lidstvo mohlo být…… a nebo nebýt.

Comments are closed.