- MaliBot je velmi nebezpečný virus
- Jakmile si ho stáhnete do mobilu, máte po penězích
Bezpečnostní experti ze společnosti Check Point bijí na poplach! Podle červnové statistiky byl sice nebezpečný malware FluBot odstaven na vedlejší kolej, ale zároveň se objevila nová a nebezpečnější hrozba – bankovní malware pro Android s názvem MaliBot.
Nepřehlédněte: Češi, pozor na PDF dokumenty! Může v nich číhat zlodějský malware Snake Keylogger
Malware pro Android vysaje konto
I když byl MaliBot objeven teprve nedávno, dostal se již na třetí místo nejrozšířenějších mobilních malwarů. Virus se maskuje za různé aplikace na těžbu kryptoměn a zaměřuje se na uživatele mobilního bankovnictví. Používá, podobně jako FluBot, podvodné SMS zprávy, aby nalákal oběti ke kliknutí na škodlivý odkaz, který je přesměruje na stažení falešné zavirované aplikace. Pokud vám nějaká taková textovka přijde, okamžitě ji smažte a dotyčného odesílatele zablokujte.
Největší hrozbou pro mobily s Androidem zůstává AlienBot. Jedná se o malware jako služba (MaaS), který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí, a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
Na druhé příčce se podle společnosti Check Point umístil bankovní trojan Anubis, který je postupně vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových schopností. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
Jaká je situace na PC?
Nejrozšířenějším malwarem pro počítače s Windows zůstává Emotet. V červnu byla navíc odhalena jeho nová varianta, která dokáže krást informace o platebních kartách a zaměřuje se na uživatele prohlížeče Chrome.
Na třetí místo se z osmého posunul zlodějský malware Snake Keylogger, který zaznamenává stisknuté klávesy a ukradené informace odesílá útočníkům. V květnu byl Snake Keylogger distribuován především v PDF souborech, ale v poslední době se šíří prostřednictvím e-mailů s wordovou přílohou, která vypadá jako žádost o cenovou nabídku.
Zdroj náhledové fotografie: ESET, zdroj: Check Point