- Existují na internetu nahrávky vašeho hlasu?
- Pokud ano, mohli by je naklonovat podvodníci
Světem se začíná šířit nový druh podvodu – telefonát vytvořený pomocí umělé inteligence. Buďte maximálně opatrní. Hlas zní velmi povědomě, ale chce vás okrást.
Nepřehlédněte: Kdopak to volá? Umělá inteligence dokonale naklonovala hlas a nabourala se do bankovního účtu
Zcela nový podvod
Nástup umělé inteligence neunikl ani podvodníkům, kteří nyní přichází s propracovanou kampaní. Server The Washington Post informuje, že šmejdi využívají bezplatné nástroje, které umožňují snadno a rychle napodobit lidský hlas – stačí jim k tomu nahrávka z internetu.
Když 73letá Ruth Cardová uslyšela na druhém konci telefonu svého vnuka Brandona, který jí ve spěchu řekl, že potřebuje peníze na kauci, spěchala s manželem do banky. „Rozhodně jsme měli strach,“ řekla Cardová. „Věděli jsme, že mu musíme okamžitě pomoci.“
Manželé měli štěstí, že v bance narazili na zaměstnance, který je upozornil na to, že jiný klient obdržel podobný telefonát. Také v jeho případě zněl, jako by byl od milované osoby, ale později se ukázalo, že hlas byl falešný. Seniorům vše došlo a podvodníkům neposlali ani dolar. Ne všichni měli takovou kliku.
Například rodiče devětatřicetiletého Benjamina Perkina přišli o tisíce dolarů, protože si mysleli, že jejich syn lítá v pěkném maléru. Mužovým rodičům zavolal právník, který tvrdil, že jejich syn potřebuje peníze na soudní poplatky, protože zavinil autonehodu, při které přišel o život jeden vysoce postavený americký diplomat. Rodiče spolkli návnadu i s navijákem a podvodníkovi obratem poslali 22 tisíc kanadských dolarů.
Zločincům stačí klip z YouTube nebo TikToku
Podvody s klonováním hlasu jsou hrozbou již několik let. Nástup výkonné a snadno použitelné umělé inteligence však znamená, že potenciál zneužití této technologie snadno předčí schopnost nevědomé veřejnosti držet krok s triky podvodníků. Z údajů Federální obchodní komise (FTC) vyplývá, že v USA bylo v loňském roce zaznamenáno více než 5 000 podvodných telefonátů, ve kterých bylo manipulováno s hlasem.
„Před dvěma lety, dokonce ještě před rokem, jste potřebovali spoustu zvukových záznamů, abyste naklonovali hlas člověka,“ řekl Hany Farid, profesor forenzních věd na Kalifornské univerzitě v Berkeley. „Nyní… pokud máte stránku na Facebooku… nebo pokud jste něco nahráli na TikTok a je tam váš hlas, lidé ho mohou naklonovat.“
Například společnost ElevenLabs, jejíž služba stojí pouhých pět dolarů měsíčně, dokáže produkovat tak přesvědčivé výsledky, že ji jeden novinář použil k oklamání bankovního systému.
Jak se můžete bránit?
Pokud vám v nouzi volá někdo blízký, ale nepoznáváte telefonní číslo a jeho hlas zní podezřele, možná jste se stali obětí podvodu. Než začnete cokoli podnikat, danému člověku zavolejte a vše si ověřte.
Podvod s naklonovaným hlasem se dnes šíří hlavně ve Spojených státech a Kanadě, není ovšem vyloučeno, že umělou inteligenci nezneužijí i čeští zločinci.
Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: WP, The Sun