- Příběh seriálu se odehrává se dvacet let po zničení civilizace
- Zachycuje životy přeživších, kteří vzdorují parazitické houbě
Internetová televize HBO nasadila do vysílání jeden z největších letošních seriálových hitů, The Last of US (Poslední z nás). Odehrává v době, kdy moderní civilizaci zničila smrtící infekce, která napadá mozek. Mnozí diváci po zhlédnutí prvních tří dílů uvažují o tom, zda by k pandemii houby mohlo dojít i ve skutečném světě.
Pokud zápletku seriálu neznáte, stručně ji popíšeme: Jednoho rána se všichni věnují svým každodenním činnostem. O několik hodin později se v rádiu ozve zmínka o nepokojích v Jakartě a za soumraku už se ulice hemží infikovanými lidmi…
Nepřehlédněte: Rekordní čínská větrná turbína míří až do oblak. Vyrobí tolik elektřiny, že by mohla napájet český Liberec
Je tedy čas položit si otázku: Mohou houby ovládnout lidi jako v The Last of Us?
Podle Normana Van Rhijna, mykologa zkoumajícího houbové infekce na Manchesterské univerzitě, je odpověď „ano“, píše server Insider. „Potenciál toho, co se může objevit a stát patogenem, je obrovský,“ říká Tom Chiller, šéf oddělení pro houbové choroby amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. „Nebudu překvapen, když se objeví více hub jako lidských patogenů, které budou náročnější na léčbu a infekčnější.“
Parazitická houba Ophiocordyceps unilateralis, která v seriálu a videohře The Last of Us ovládá mysl lidí a dělá z nich zombie, je skutečná, ale naštěstí napadá pouze mravence rodu Camponotus. Spory houby se dostávají do nervové soustavy a začínají produkovat chemickou látku, která mravence ovládá.
Hmyz opouští své hnízdo a zakousne se na spodní stranu listu, přibližně 25 cm nad zemí, v místě s velmi vysokou vlhkostí, a zůstává z něj viset. Po několika dnech mravenec umírá, houba rostoucí z jeho hlavy ale nadále šíří hyfy. Nakonec virová nálož spadne na zem. Každého dalšího mravence, který projde kolem a nakazí se, pak čeká stejně děsivý osud.
Ve skutečném světě to funguje jinak
Ophiocordyceps nás naštěstí nakazit nemůže, protože se této houbě nedaří přežít při teplotě lidského těla. Některé druhy hub však produkují psychoaktivní chemické látky a mohou ovlivňovat lidské chování. Jednou z hub, která ovlivňuje lidskou mysl, je Ergot. „Pokaždé, když si dáte pivo, ovlivňuje vaše chování vedlejší produkt houby, kterým je etanol,“ řekl Insideru David Hughes, který studoval Ophiocordyceps a konzultoval videohru The Last of Us.
„V minulosti jsme se setkali s tím, že zvířata mohou přenášet houbová onemocnění na lidi. Je však nepravděpodobné, že by se houba podobná Cordycepsu mohla vyvinout/změnit natolik, aby uskutečnila obrovský přechod od hmyzu k lidem a zároveň si zachovala schopnost úspěšně ovlivňovat lidské chování. Vyžadovalo by to miliony let genetických změn,“ píše server Interesting Engineering.
V seriálu HBO zombie přenášejí nemoc kousnutím nebo vstříknutím houbových úponků do svých obětí. Přenos houby však ve skutečném světě takto nefunguje. Vezměme si třeba atletickou nohu nebo pásový opar jako příklady plísňových onemocnění, které se šíří hlavně kontaktem s povrchem, uzavírá zpráva.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Warner Media / volné dílo, zdroj: Interesting Engineering, Insider