- Exoplaneta WASP-127b ukrývá poselství.
- Vesmírné těleso je v nesouladu s dosavadními poznatky.
WASP-127b se nachází zhruba 500 světelných let od Země a je řazena do kategorie horkých jupiterských světů. Nejnovější pozorování naznačují, že se vyznačuje extrémním počasím – vichřicemi o rychlosti až 9 000 m/s.
Nepřehlédněte: Neuvěřitelné, co Číňané dokázali! Zapnuli umělé Slunce, které může dodávat světu nekonečnou energii
Vichřice, které na Zemi nikdy nezažijeme
Zvuk na WASP-127b se pravděpodobně šíří jinak než na Zemi – podobně jako tomu je na Marsu – pokud by však silný vítr dosahoval stejné rychlosti na naší planetě, odpovídalo by to 28násobku rychlosti zvuku, tedy Mach 28. Nejrychlejší vichr ve sluneční soustavě, který byl dosud naměřen na Neptunu, dosahuje přitom jen zlomku této závratné rychlosti, asi 1 000 km/h.
Vědci použili ke studiu WASP-127b aparát CRIRES+, který je součástí teleskopu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře, a zjistili přítomnost vodní páry a oxidu uhelnatého v atmosféře exoplanety. Signál těchto chemických látek byl zvláštní, vyznačoval se charakteristickým „výkyvem“. Podle vědců je jediným možným vysvětlením této anomálie přítomnost extrémních vichřic.
„Část atmosféry této planety se pohybuje vysokou rychlostí, zatímco jiná část se stejnou rychlostí vzdaluje,“ uvedla hlavní autorka studie Lisa Nortmannová, vědkyně z univerzity v německém Göttingenu. „To poukazuje na to, že kolem rovníku exoplanety panuje extrémní počasí.“
Informace z radioteleskopů
Planeta WASP-127b je slapově vázána na svou hvězdu, podobně jako Měsíc na Zemi. Jedna strana exoplanety je pod stálým slunečním svitem, zatímco druhá se nachází v neustálé tmě. To vytváří teplotní mezi rovníkem, kde se vzniká extrémní vichřice, a mnohem chladnějšími póly.
Vědci se chtějí na exoplenatu WASP-127b zaměřit i v budoucnu, proto již dnes připravují další pozorování pomocí radioteleskopů na Zemi i ve vesmíru.
Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Astronomy & Astrophysics