- Letadlo se muselo vrátit zpět.
- Na palubě hledali iPhone.
V poslední době se objevuje více zpráv o tom, že letadla jsou z různých důvodů nucena vrátit se na letiště, odkud vzlétla. Jedním z důvodů je kouř na palubě. Obvykle kouř a zápach způsobí zkrat součástky v některém z palubních počítačů. Dalším pak jsou neukáznění nebo opilí cestující, přičemž jeden z nich se nedávno pokusil otevřít nouzový východ, aby vyskočil z letadla.
Nepřehlédněte: Telefony budou fotit jako zrcadlovka. Na podzim dorazí revoluce, na kterou jsme všichni roky čekali
Popleta zapomněl na palubě iPhone
Zrovna předevčírem odletěl z Paříže na devítihodinový let do Guadeloupe let společnosti Air France (AF750), který se musel zničehonic otočit a vrátit do Paříže již po jedné hodině letu. Došlo k nějakému problému s Boeingem 777-300ER? Ne. Podle různých zpráv ztratil jeden z předchozích cestujících v letadle svůj iPhone.
To, že nešlo rozhodně o levnou záležitost, dokazuje hrubý výpočet. Na hodinový let z Paříže, vystoupání do výšky 10 000 metrů a následný návrat na letiště, bylo spotřebováno palivo přibližně za 210 000 korun. Proč se vlastně pilot vracel? Dispečink se obával možné exploze baterie v iPhonu. A strážci letový provozu dobře udělali.
Skandál s hořícími bateriemi Samsungu Galaxy Note 7 je dobře popsán. Smartphone se několikrát vznítil i v letadle. Možná si také vzpomínáte, že americký úřad FAA mobil po incidentech vyloučil z letecké přepravy.
Exploze telefonu Samsung Galaxy Note 7
Podrobně zdokumentován byl i případ explodujícího iPhonu 6, který začal hořet během letu společnosti Alaska Air z Washingtonu na Havaj. Požár byl naštěstí zakrátko uhašen a letadlo i s cestujícími bezpečně dosedlo zpět na ranvej.
Detailně je popsán je i další případ, naštěstí s mnohem šťastnějším koncem. Před třemi lety ztratil jeden cestující svůj iPhone během letu ze Sydney do Aucklandu a díky aplikaci „Najít“ později sledoval, jak mobil uvízl v letadle po několik následujících letů.
Po původním letu letěl zpět do Sydney, ze Sydney do Honolulu, následně zpět do Sydney a poté cestoval ze Sydney do Aucklandu a znovu do Sydney, než byl vrácen svému majiteli. Pokud jde o let AF750, posádka Air France dokázala ztracený iPhone najít za necelé dvě hodiny od přistání.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: Phone Arena