NASA, Měsíc, Artemis

Mise Artemis: NASA chce dostat člověka znovu na Měsíc. Pak se lidstvo vydá hledat novou Zemi

  • USA měly člověka na Měsíci naposledy v roce 1972
  • Mise Artemis má za cíl dostat ho tam znovu
  • Měsíc a jeho oběžná dráha budou v budoucnu důležitý výchozí bod pro výpravy na Mars

Když lidstvo dobývalo Měsíc, bylo to sice fajn, ale také jsme zjistili, že výlety na povrch našeho nejbližšího souseda představují dost drahý špás. Měsíc má své romantické kouzlo, zjistili jsme o něm víceméně vše, co jsme chtěli vědět, a vlády světových velmocí postupně ztratily chuť pořádat finančně nákladné a riskantní zájezdy, které s sebou přivezly partu nadšených astronautů a kusy hornin.

Že má naše obří družice stále co nabídnout, nám začalo docházet s tím, jak jsme odvážně pokukovali po dalším objektech „tam nahoře“, zejména po Marsu. Ono je totiž ve vícero směrech výhodné dělat takto velkou výpravu, jakou bezpochyby cesta na Mars bude, nikoliv z povrchu Země, ale právě z Měsíce, respektive z jeho oběžné dráhy. To je ovšem skutečně hudba budoucnosti, zatím je pro nás rudá planeta jenom vysněný cíl, který reálné obrysy teprve začne dostávat. Mise Artemis má za cíl obnovit lety člověka na Měsíc.


Nepřehlédněte: Neznámé těleso narazilo do Měsíce. Vesmírem svištělo rychlostí 48 000 km/h a vědci ho natočili na video


SLS NASA
Zdroj: NASA

Vše se točí kolem Gateway

NASA se chce na Měsíci trochu zabydlet, vybudovat na něm základnu, která se bude jmenovat Artemis Base Camp. Nacházet se bude na jižním pólu, kde sem údajně dostatek vody v pevném skupenství a dalších surovin.

Přeprava mezi Zemí a Měsícem ale není jen tak. Idea je taková, že z naší planety bude startovat Space Launch System (SLS), společně s kabinou Orion. SLS vynese Orion na oběžnou dráhu a odpojí se.

S Orionem zůstane spojená jen horní část SLS, která posléze v přesně zvolený okamžik poskytne Orionu zrychlení a pošle ho směrem k Měsíci. Poté se zbytek SLS odpojí a Orion poputuje směrem ke Gateway, což bude taková „přestupní stanice“, respektive družice obíhající kolem Měsíce.

Gateway NASA, Artemis, Měsíc
Zdroj: NASA

Gateway bude velmi modulární, půjde rozšiřovat a vylepšovat, takže bude moci obsluhovat více probíhajících misí najednou a k tomu zbude kapacita i pro vědecké experimenty. A samozřejmě odtud bude jednou startovat i výprava k Marsu.

Z Gateway astronauty na povrch Měsíce dostane Human Landing System (HLS), což je speciální přistávací modul, který zajistí dopravu právě na tomto posledním úseku cesty.

Gateway NASA, Artemis, Měsíc
Zdroj: NASA

Když přijde čas návratu, astronauti využijí opět HLS k dopravě na Gateway, zde přestoupí do Orionu a s využitím gravitace Měsíce naberou rychlost a směr zpět k Zemi. Ve finále návratu k domovské planetě se Orion odpojí od modulu obsahujícího solárního panely a další příslušenství. Otočí se tepelným štítem směrem k Zemi a rychlostí zhruba 40 000 km/h vstoupí kapsle s posádkou do zemské atmosféry.

Tepelný štít se přitom ohřeje na zhruba 5000 °C a tření o více a více houstnoucí vzduch Orion zbrzdí asi na 480 km/h. V tu chvíli dojde k rozbalení padáků, což pomůže zpomalit Orion na 80 km/h. V této rychlosti dopadne na hladinu oceánu. Odtud už vyzvednou astronauty a modul záchranné týmy.

Mise Artemis a výhody Měsíce

Možná se ptáte, proč se tam pořád cpe ten Měsíc? Vždyť ho vlastně NASA nepotřebuje, namísto Gateway by mohla posloužit ISS nebo nějaká jiná kosmická stanice, která by obíhala kolem Země. Měsíc je ale docela fajn místo na všelijaké testy čehokoliv, co pak budeme potřebovat na Marsu.

Ať už jsou to reakce lidského těla na dlouhodobý pobyt v nízké gravitaci, systém podpory života nebo třeba obytné moduly, ve kterých pak budou astronauti na Marsu bydlet.

Je třeba si uvědomit, že výprava na Mars potrvá roky, pokud se vůbec lidská posádka někdy bude vracet. Proto je nutné vše vyzkoušet, otestovat a zdokonalit v prostředí alespoň trochu blízkém tomu na rudé planetě. Kdyby NASA měla vše testovat na Marsu, bylo by to extrémně drahé a zdlouhavé (každý prototyp by tam putoval zhruba 7 měsíců).

Měsíc má navíc výhodu v tom, že v případě problému se odtamtud posádka dostane na Zemi zhruba za tři dny. Jakmile se něco zlého přihodí na Marsu, musí se to vyřešit tam, návrat je prakticky vyloučen.

Artemis 1

Misi Artemis máme už za sebou, proběhla koncem roku 2022. Byla úspěšná a za cíl měla vynést pomocí rakety SLS modul Orion, který byl následně naveden na tzv. vzdálenou oběžnou dráhu Měsíce, ze které se poté vrátil zpět na Zemi.

Během mise nastaly jenom minoritní komplikace, jako například poškození startovací rampy a větší opotřebení tepelného štítu Orionu, než se původně předpokládalo. Samotný let byl bez komplikací a podle plánu. Na to, že to byla pro SLS premiéra, byl výsledek skvělý.

Gateway NASA, Artemis, Měsíc
Zdroj: NASA

Artemis 2

V roce 2024 už půjde do tuhého. V úvodní fázi obletí kosmická loď Zemi po eliptické dráze a vzdálí se od ní zhruba na 95 000 kilometrů. Budou se přitom prověřovat systémy podpory života a také komunikace pomocí systému Deep Space Network. Artemis 1 absolvovaly figuríny, pokračování bude s lidskou posádkou, která se po obletu Země vydá opět na cestu kolem Měsíce po dráze volného návratu. To znamená, že proletí kolem Měsíce ve vzdálenosti asi 10 000 kilometrů a poté si Orion stáhne Země a její gravitace zase hezky zpátky k sobě.

Artemis 3

Tady už se NASA ve spolupráci s dalšími kosmickými agenturami vydá rovnou na měsíční povrch, po kterém se projdou dva astronauti, respektive jeden astronaut a jedna astronautka, a to hned čtyřikrát. Na Měsíci stráví 6,5 dne a dopraví tam dokonce i lunární vozítko, které možné ovládat na dálku.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares