Meteor

Mimořádný úkaz na obloze: Perseidy jsou tady, vyvrcholí už za pár dní. Kde a jak je nejlépe sledovat v Česku?

  • Letní obloha si pro nás chystá další pozoruhodnou show.
  • Vyvrcholí známý meteorický roj Perseidy.

Každoročním vrcholem letní astronomické sezóny je průlet desítek až stovek jasných meteorů zemskou atmosférou. Perseidy, jak se jim přezdívá, padají z oblohy od druhé poloviny července do poloviny srpna. Nejlépe však budou viditelné mezi 11. a 13. srpnem, kdy zemskou atmosférou proletí každou noc až 100 jasných meteorů.


Nepřehlédněte: Telefony s Androidem napadl nebezpečný virus. Tyto aplikace vymažte, hrozí ztráta peněz


Na noční obloze padají hvězdy

V následujících dnech nás čekají noci plné „padajících hvězd“. Astronomové říkají, že letošní rok je pro pozorování Perseid velmi příznivý, protože je nebude rušit jasný měsíční svit.

Perseidy padají každoročně již stovky let. Nejinak tomu bylo i 10. srpna roku 258, kdy byl v Římě na příkaz císaře Valeriána upálen na hranici svatý Vavřinec. Perseidy, které té noci spadly, lidé považovali za ohnivé slzy mučedníka, který byl upálen. Od této události jsou lidově známé také jako „slzy svatého Vavřince“.

Meteorický roj Perseid se objevuje každý rok, když Země prochází oblakem trosek, který po sobě zanechala kometa Swift-Tuttle. Meteory jsou ve skutečnosti drobné prachové částice z ohonu komety, která obíhá kolem Slunce. 

Nebe, hvězdy
Zdroj: Marcus Woodbridge / Unsplash

Letní rojení Perseid

Nespornou výhodou Perseid zcela jistě je, že si jejich průlet můžeme vychutnat uprostřed horké letní noci, narozdíl od například roje listopadových Leonid nebo prosincových Geminid.

K pozorování není nic potřeba, žádné dalekohledy nebo technika. Radiant roje, tedy místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Persea, podle něhož se úkaz jmenuje.

Abyste si roje opravdu užili, vyjeďte za město, kde vaše pozorování nebude tolik rušit světelné znečištění. Odborníci radí najít místo několik kilometrů od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran.

Zdroj náhledové fotografie: BlueSkyDiver / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares