- O víkendu kolem Země proletěl obrovský asteroid
- Podívejte se, jak se balvan řítil vesmírem
Kolem naší planety v sobotu proletěl asteroid o velikosti mrakodrapu. V jistou chvíli se pohyboval pouhých 165 000 kilometrů nad zemským povrchem a byl snadno pozorovatelný i bez profesionálních dalekohledů.
Nepřehlédněte: GPT-4 vykazuje záblesky inteligence na lidské úrovni, tvrdí američtí vědci
Asteroid 2023 DZ2
Když balvan prolétal kolem naší planety, podařilo se astronomům pomocí dálkově ovládaného teleskopu, který provozuje astronomická observatoř Sharjah v Abu Dhabi, pořídit neuvěřitelné záběry.
Snímky použité k vytvoření časosběrného snímku pocházejí z jednotlivých 30sekundových expozic. Když astronomové záběry pořídili, asteroid 2023 DZ2 se stále nacházel v bezpečné vzdálenosti od naší planety.
Ačkoli přesný původ 2023 DZ2 není znám, podle Encyclopedia of Physical Science and Technology většina blízkozemních asteroidů pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, kam byly vyhozeny ze svých typických drah interakcí s Jupiterem.
Nejblíže k Zemi se planetka přiblížila v sobotu kolem 21. hodiny, ukazují údaje z databáze Centra pro studium blízkozemních objektů (CNEOS). Zajímavé je, že asteroid byl objeven jen krátce před svým blízkým setkáním s naší planetou – astronomové vesmírný kámen poprvé spatřili 27. února letošního roku.
An asteroid large enough to destroy a city safely passed by at a rare close distance for an object of its size near Earth. The celestial object, 2023 DZ2, with a diameter estimated between 30-90 meters, was discovered last February and passed within 165,000 km from Earth, pic.twitter.com/CPDMRvrh2U
— SAASST.Sharjah (@SaasstSharjah) March 27, 2023
Škody by byly obrovské
Pokud by 2023 DZ2 narazil do Země, mohl by způsobit velké škody. Čeljabinský meteorit, který explodoval nad Ruskem v roce 2013, byl pravděpodobně dlouhý asi 18 metrů a poškodil 7 000 budov a zranil více než 1 400 lidí. Oproti tomu 2023 DZ2 by v případě dopadu zničil velké město, naznačují počítačové simulace.
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Newsweek, Live Science