- Měsíc se od Země neustále vzdaluje
- Jednou možná odejde navždy
Lidstvo Měsíc od nepaměti fascinuje. Koukat na něj, když na obloze září, je zážitek, který se nikdy neomrzí. Ale věděli jste, že se vzdálenost mezi naší planetou a Měsícem každý rok o tři až čtyři centimetry zvětšuje?
Nepřehlédněte: Na Měsíci je kyslík pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let, zjistila americká NASA
Měsíc je určitě nejzajímavějším tělesem, jaké na noční obloze můžeme pozorovat vlastníma očima. Jen málokdo ovšem ví, že se pomalu vzdaluje od Země, a to rychlostí asi 38 milimetrů za rok. Přišlo se na to díky americkým astronautům, kteří během jedné z misí programu Apollo na měsíčním povrchu zanechali jednu speciální věc, koutové odražeče. Jedná se o desky, které odrážejí světlo a vědci je využívají k přesnému měření času.
Měsíc se vzdaluje od Země
V podstatě jde o to, že NASA vyšle k Měsíci paprsek světla a čeká, za jak dlouho se odrazí zpátky. Když se odezva prodlužuje, vědí, že se Měsíc vzdálil a o kolik. Vědci využívají toho, že známe velice přesně rychlost světla, takže snadno spočítají aktuální vzdálenost mezi oběma kosmickými objekty.
Dnes je Měsíce od Země vzdálený je 384 403 kilometrů, ale dříve, před mnoha miliardami let, byl mnohem blíže. Vědci spočítali, že před 2,45 miliardami let měl den ve skutečnosti pouze 16,9 hodiny, zatímco dnes má oficiální hodnotu 24 hodin. Rychlost vzdalování naší přirozené družice však celou dobu není konstantní.
Z měsíčního povrchu se má těžit kyslík
O Měsíci se v poslední době hovořilo v souvislosti s výrobou kyslíku, kterého je na planetě víc než dost pro miliardy lidí. Problém je v tom, že je pevně vázaný v minerálech a pro jeho získání je nutné vynaložit spoustu energie.
Vědci si momentálně lámou hlavu nad tím, jak stroje pro extrakci kyslíku z regolitu na Měsíc dopravit a hlavně jak je napájet, jedná se totiž o energeticky nesmírně náročný proces.
Zdroj náhledové fotografie: Andrew McCarthy, zdroj: The Sun,
Jestli to nebude tím, že se Měsíc už na ten bordel na Zemi nemůže dívat!!!!
Ale teď vážně, chápu, že pro vědce je věc, která si zaslouží bádat a zkpoumat, nejlépe když na ten výzkum budou dotace, ale pro běžného občana na naší grodě ta zpráva má asi stejný smysl, jako by někdo napsal, že se na podzim zkracuje den. Je to věc, kterou nikdo neivlivní a která, pokud se projeví, tak za tak dlouhou dobu, že to ani 100 generací po nás nikoho nebude nijak obzvlát štvát.
Nevím, jak je délka dne spojená se vzdáleností od měsíce. V
Oba objekty na sebe vzájemně působí gravitační silou a právě ta vzdálenost mezi nimi taky ovlivňuje rotaci, tudíž délku dne
Čtyři centimetry za rok,to je tedy katastrofa,ovšem jestli to je dobře změřené,jestli ano ,tak to je,tak za milion let to bude 40kilometrů,ale to už člověk,jako takový už tady dávno nebude,protože je v přírodě nadbytečný.