- Rudá planeta se otáčí čím dál rychleji
- Experti si lámou hlavu nad tím, co jev způsobilo
Stacionární sonda InSight amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) poslala vědcům nová data, která ukazují, že rotace Marsu zrychluje a dny na rudé planetě se tak mírně zkracují. Vědci zatím netuší, proč tomu tak je.
Nepřehlédněte: Webbův teleskop pozoroval nejvzdálenější hvězdu. Earendel se narodila na úsvitu vesmíru
Mars nečekaně zrychlil
Ve studii, kterou publikoval časopis Nature, astronomové NASA vycházeli z informací sondy InSight, z nichž zjistili, že rotace rudé planety se ročně mění rychlostí asi o jednu tisícinu úhlové vteřiny. V důsledku toho se délka marťanského dne ročně zkracuje o tři čtvrtě milisekundy ročně.
Vědci zatím netuší, co je příčinou zrychlení, ale mají několik hypotéz. Jednou z nich je, že hromadění ledu na pólech planety způsobuje mírnou změnu v rozložení její hmoty.
Nebo, jak předpokládají, by zrychlení rotace mohlo být způsobeno jevem zvaným „postglaciální odraz“, kdy se pevniny po tisíciletích pohřbených pod ledem, který začne roztávat, zvedají.
V obou případech by postupný posun mohl stačit k tomu, aby se rotace Marsu jemně změnila.
Mars is spinning faster and its days are getting shorter. Scientists aren't sure why https://t.co/oTkAjvlNxC pic.twitter.com/CDY68Xy05m
— SPACE.com (@SPACEdotcom) August 9, 2023
Vědci hledají příčinu
Kromě sledování rotace planety poskytla sonda InSight vědcům bezprecedentní pohled do jádra Marsu. Z dat vyplývá, že marťanské jádro má poloměr asi 1 850 kilometrů, je tedy menší než jádro Země o poloměru 3 485 kilometrů, ale zase větší v poměru k velikosti planety.
Studie také odhalila, že marsovské jádro vykazuje oblasti s vyšší a nižší hustotou, což způsobuje, že se jeho roztavený materiál při otáčení Marsu „smýká“. Studie naznačuje, že i toto by mohlo způsobit zrychlené otáčení rudé planety.
„Hledáme odchylky, které se pohybují v řádu několika desítek centimetrů v průběhu jednoho marťanského roku (687 pozemských dnů),“ řekl planetární vědec z belgické Královské observatoře a hlavní autor studie Sebastien Le Maistre.
„Je třeba nashromáždit velké množství dat a potrvá velmi dlouho, než tyto změny vůbec postřehneme. Je to historický experiment. Jeho přípravě jsme věnovali mnoho času a energie a očekávali jsme výsledky. Přesto jsme překvapeni,“ zakončil.
Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: Live Science, Phys
Phobos se přibližuje k Marsu, což by mohla být příčina zrychlení rotace.
Působením slapových sil se stále zkracuje doba oběhu Phobosu kolem Marsu a snižuje se její průměrná výška (velikost velké poloosy oběžné dráhy) a to rychlostí 1,8 metru za století. V důsledku toho se buď zhruba za 50 milionů let zřítí na povrch Marsu[6], nebo mnohem pravděpodobněji po poklesu velké poloosy pod přibližně 8 400 km (pod tzv. Rocheovu mez) bude slapovými silami roztrhán a vytvoří kolem planety prstenec, podobný Saturnovu.
Hmotnost Phobosu je malá asi 1E+16 kg, hmotnost Marsu je 6,4E+23 kg.