- Antihmota by mohla být využívána jako palivo pro mezihvězdné cestování.
- Má ideální energetickou výtěžnost, deset miliardkrát vyšší než současné palivo.
- Její výroba je však v současnosti dost nákladná a složitá.
Při cestování vesmírem potřebuje lidstvo vyvinout palivo, které nabídne extrémní energetickou výtěžnost a zároveň bude úspornější než současná paliva. Jako jednou z možností se jeví trochu překvapivě antihmota. Před nasazením technologie pro zpracování tohoto materiálu však stojí před experty ještě několik překážek.
Nepřehlédněte: Víte, jaký je nejdražší materiál na Zemi? Stojí miliardy dolarů a výroba jednoho gramu trvá sto miliard let
Nový postup v mezihvězdném cestování
Běžné rakety sice poskytují vysoký tah, jejich účinnost je ale poměrně nízká. Naopak elektrický pohon a solární plachty nabízejí vysokou účinnost, avšak generují jen minimální tah. Z toho důvodu se vědci zaměřují na teoretické řešení, které by využívalo obrovské energie antihmoty.
Podle studie vědců z univerzity ve Spojených arabských emirátech může tento pohon převrátit vědeckou obec naruby.
Co je vlastně antihmota?
Antihmota se skládá z antičástic, které mají stejnou hmotnost jako běžné částice, ale opačný náboj a kvantový spin. Když se antičástice setká s odpovídající částicí, obě se vzájemně zničí a uvolní veškerou svou hmotnost ve formě energie.
Nová studie identifikovala dvě klíčové reakce vhodné pro kosmické mise. První zahrnuje interakci antiprotonů s nukleony, tedy protony a neutrony. Tato reakce je stabilní a produkuje velké množství energie.
Druhá vhodná reakce je mezi pozitrony a elektrony. Obě tyto reakce nabízejí potřebnou stabilitu pro dlouhodobé skladování antihmoty a její energetickou výtěžnost. Pohon na antihmotu je atraktivní díky jeho extrémní energetické hustotě. Při kontaktu hmoty a antihmoty se obě kompletně přemění na energii. Hodnota této energie je asi deset miliardkrát vyšší než energie uvolněná při spalování vodíku a kyslíku ve vesmírných raketách.
Překážky pro použití antihmoty
Produkce a skladování antihmoty však jsou náročné a nákladné. Jednou z nejslibnějších forem paliva je antihydrogen, nejjednodušší forma antihmoty. Ačkoliv se vědcům podařilo vyrobit drobné množství antihydrogenu, jeho masová produkce je stále velkou výzvou.
K dalším překážkám patří stále celkem nákladná výroba tohoto paliva při využití dnešních technologií. To znamená, že nápad je to sice skvělý, ale jde spíše o ideu pro budoucnost.
Antihmota vzniká například v urychlovači částic ve švýcarském CERNu. Existují teorie, že by mohla být vyráběna pomocí sluneční energie z fotovoltaických panelů umístěných na oběžné dráze. Realizace této myšlenky je však dále než si uvědomujeme.
Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: Science Direct