- Oblohu rozzáří hvězdná exploze.
- Vidět bude i bez dalekohledu.
Jedinečnou podívanou, která se odehraje jen jednou za život, si letos užijeme úplně všichni. Na hvězdné obloze dojde k obrovské explozi, která bude viditelná i pouhým okem, píše server Science Alert.
Nepřehlédněte: Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou. Čas je pouhá iluze, říkají vědci
Obloha znovu zazáří
Lidstvo čeká fenomenální vesmírné divadlo. V průběhu nadcházejících dnů nebo týdnů by měla noční oblohu rozzářit nová hvězda. V souhvězdí Coronae Borealis, ve vzdálenosti více než 2 500 světelných let od Země, se nachází bílý trpaslík, který se chystá explodovat, což způsobí, že se dočasně stane jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze.
Světlo z exploze ve vzdáleném systému se bude šířit vesmírem a po dobu několika dní uvidíme něco, co bude připomínat novou hvězdu, která bude zářit tak silně, jako známá Polárka, uvádí NASA.
„Důvod, proč víme, že T Coronae Borealis (zkráceně T CrB) exploduje, je ten, že se tak děje jednou za 80 let. To znamená, že jsme nyní velmi blízko události, která se odehrává jednou za lidský život,“ vysvětlila Rebekah Hounsellová z Goddardova střediska vesmírných letů.
„Existuje několik opakujících se nov s velmi krátkými cykly, ale obvykle se s opakovaným výbuchem nesetkáváme často během lidského života a zřídkakdy tak relativně blízko naší sluneční soustavy. Je vzrušující mít možnost sedět v první řadě.“
Nebeská show nad Českem
Klasické novy jsou menší exploze, při nichž zůstává hvězda víceméně neporušená, a nelze je zaměňovat s kataklyzmatickými explozemi, které jsou známé jako supernovy, během kterých hvězdy prakticky přestanou existovat, uvádí server Science Alert.
Explozivní systém T Coronae Borealis (T CrB) se skládá z bílého trpaslíka – relativně malého, hustého hvězdného pozůstatku – a většího červeného obra v pozdní fázi hvězdného vývoje.
Hvězdy jsou si natolik blízké, že jakmile se červený obr stane nestabilním kvůli rostoucí teplotě a tlaku a začne vyvrhovat své vnější vrstvy, bílý trpaslík tuto hmotu shromáždí na svém povrchu. Mělká hustá atmosféra bílého trpaslíka se nakonec zahřeje natolik, že dojde ke spuštění termonukleární reakce, až vznikne nova, kterou uvidíme ze Země.
V posledním desetiletí astronomové pozorovali, že dvojhvězda se chová podobně jako před explozí v roce 1946, konkrétně zřetelný zaznamenali pokles jasnosti, který předznamenává blížící se novu.
Na základě získaných dat astronomové očekávají, že k explozi dojde v období mezi současností a zářím. Vesmírné divadlo lidstvo uvidí i bez speciálních dalekohledů. Tedy za předpokladu bezoblačné oblohy. Zahlédnout novu bude možné kdekoliv na severní polokouli, kde ji najdete v souhvězdí Severní koruny, které se nachází mezi souhvězdími Pastýře a Herkula.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, NASA
Žádná show to nebude.. Normální pozorovatel si toho sotva všimne.
Chudák moje babička, to aby stihla umřít, když jí je už 95, a v nějakých 15 to tedy musela zažít již poprvé – to je pech, že jen jednou za život! (aneb když je autor idiot)
Hezké, a může za to Putin? Já jen abych byl v obraze a věděl jestli mám vítat a nebo hrozit…
Jinak samozřejmě rád zvednu hlavu a třeba to i na obloze najdu 🙂
To je super že něco bude po 80 letech tak snad se na to podíváme 33.11 ve 25.70.hodin. jsem rád že jste nás informovali přesně.
A jak k tomu přijde moje 95 letá babička, že má “nárok” jen jednou za život? Aneb když článek píše blbec.
škoda, že nevíme kdy
Jak funguje publicistika (vše vybráno a zhuštěno z textu článku): “Magická podívaná nad Českem, noční obloha zazáří, ale ne díky Měsíci, oblohu rozzáří hvězdná exploze, vidět bude i bez dalekohledu; jedinečnou podívanou, která se odehraje jednou za život, si letos užijeme úplně všichni, na obloze dojde k obrovské explozi, která bude viditelná pouhým okem, lidstvo čeká fenomenální vesmírné divadlo; bílý trpaslík, se chystá explodovat, stane se jedním z nejjasnějších objektů na obloze; je vzrušující mít možnost sedět v první řadě; nebeská show nad Českem, vznikne nova, kterou uvidíme ze Země; vesmírné divadlo lidstvo uvidí i bez dalekohledů. ”
A co se stane: na severní obloze se na pár týdnů ukáže nová malinkatá hvězdička jasnosti Polárky, kterou má většina lidí potíže na obloze vůbec najít a v místech se světelným znečištěním, tj. ve městech, vlastně na obloze není ani vidět. Přičemž na obloze je asi padesát hvězd, které jsou jasnější než Polárka, některé mnohem jasnější. A to nepočítáme planety a Měsíc. Takže velké množství lidí tu světelnou show ani nezahlédne, i když si krky div nevykroutí. Největší podívanou tak poskytnou blikající letadla a prolétající satelity.