- První test obrany Země skončil obrovským úspěchem
- NASA zasáhla sondou DART asteroid daleko ve vesmíru
- Vědci radostí skákali do vzduchu
Sonda DART Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první úspěšný test obrany Země před vesmírným tělesem, které by mohlo zapříčinit vymření lidstva.
Nepřehlédněte: Takhle Jupiter neznáte! Tato fotka je složena z neuvěřitelných 600 tisíc snímků
NASA zasáhla sondou asteroid
Byla to zápletka jako z hororového filmu. Zasáhne či nezasáhne? Systém DART nakonec do planetky ve vysoké rychlosti skutečně narazil a vy se na to díky NASA můžete podívat ze záznamu. Na videu níže jsou zřetelně vidět poslední sekundy před nárazem i následný jásot vědců.
DART nás má zachránit před vyhynutím
Double Asteroid Redirection Test (DART) je systém navržený tak, aby otestoval nejnovější technologie, které budou použity, pokud by naší planetě hrozil Armagedon. Vesmírný projektil byl do vesmíru vynesen loni v listopadu a od té doby směřoval k binárnímu systému asteroidů ukotveným větším Didymosem, který obíhá měsíček Dimorphos.
„Začínáme novou éru, éru, ve které máme potenciální schopnost chránit se před něčím takovým, jako je nebezpečný dopad asteroidu,“ řekla Lori Glazeová z NASA. Test planetární obrany se odehrál asi 11 milionů kilometrů od Země, sonda narazila do měsíce Dimorphosu, jenž má průměr 160 metrů, rychlostí 23 500 kilometru za hodinu.
Je třeba zdůraznit, že dvojice asteroidů nepředstavuje pro naši planetu žádnou hrozbu. NASA však považovala za důležité provést tento experiment dříve, než se objeví skutečná hrozba. Vědci doufají, že nárazem zatlačí Dimorphos na menší oběžnou dráhu a zkrátí tak o 10 minut dobu potřebnou k obletění Didymosu, která v současnosti činí 11 hodin a 55 minut.
Mise DART vzbudila v celosvětové astronomické komunitě pozdvižení, protože se jí účastnily více než tři desítky pozemních teleskopů, včetně optických, rádiových a radarových. Zda a jak se podařilo změnit trajektorii asteroidu, vědci zjistí ale až za několik týdnů.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, NASA