- Namísto „věčnosti“ jen minuty
- Experti zrychlili pěstování diamantů
Vědci přišli na nový způsob, jak syntetizovat diamanty a ani k tomu nepotřebují startovací zárodek. Nová technika také dokáže vytvářet diamanty za normálního atmosférického tlaku, a to za pouhých patnáct minut.
Nepřehlédněte: Úplně první video na YouTube vydělalo svému autorovi majlant. V 19 sekundách ukazuje slony pojídající seno
Diamanty vypěstované v laboratoři
Na zásadní objev upozorňuje studie uveřejněná v odborném časopise Nature. Podle vědců nová technika eliminuje několik zásadních nevýhod syntézních postupů, které se k výrobě diamantů běžně používají.
Přírodní diamanty vznikají hluboko v takzvané roztavené zóně zemského pláště. Tato oblast Země se nachází stovky kilometrů pod povrchem a k přirozenému růstu diamantů je zapotřebí tunový tlak (něco jako několik gigapascalů) a teploty přesahující 1 500 stupňů Celsia.
Syntéza diamantů vyžaduje podobný proces, přičemž k přeměně uhlíku, který byl rozpuštěn v tekutých kovech, jako je železo, na malý startovací diamant, je zapotřebí vysoký tlak a vysoká teplota. Tyto složky je však poměrně obtížné udržet dostatečně stabilní po dlouhou dobu.
Za 15 minut je hotovo
Jiné metody, jako chemická depozice z plynné fáze (CVD), odstraňují potřebu vysokého tlaku, ale stále vyžadují startovací zárodek, aby se celý proces rozběhl. S novou technikou se však výroba diamantů stává výrazně snazší a rychlejší.
Rodney Ruoff z jihokorejského Institute for Basic Science v Ulsanu a jeho kolegové ve studii vysvětlují, že pro začátek rozpustili uhlík v kapalném kovu, konkrétně ve směsi gallia, železa, niklu a křemíku. Jejich postup dále zahrnuje velmi rychlé ohřátí a následné ochlazení směsi kovů, která je současně vystavena působení směsi metanu a vodíku. Za těchto podmínek dochází k tomu, že se atomy uhlíku z metanu dostanou do kapalného kovu a sehrají roli krystalizačních jader pro vznik diamantů.
Vědci připouštějí, že celý proces je ještě třeba zdokonalit, protože diamanty, které se jim zatím podařilo syntetizovat, nejsou dostatečně velké na to, aby se daly použít ve šperkařství. Věří však, že jsou na dobré cestě k tomu, aby v laboratořích brzy pěstovali diamanty velké jako pěst.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: BGR, Nature