- Astronomové našli zajímavou planetu
- Existuje život i jinde ve vesmíru?
S neobvyklým objevem přišli astronomové NASA. Podařilo se jim najít planetu vzdálenou desítky světelných let, na které by mohl existovat život. Nový svět zkoumá teleskop Jamese Webba.
Nepřehlédněte: Vědci zkoumají dávné meteority z Marsu. Právě je vložili do jaderného reaktoru
Webb našel molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy
Sny o nalezení druhé planety, na které by mohl vzniknout život, se možná staly realitou. Vědcům z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo objevit ve vesmíru exoplanetu, která by mohla splňovat podmínky pro vznik života podobně jako na Zemi.
Kosmický teleskop Jamese Webba na exoplanetě, která nese označení K2-18 b, objevil molekulu zvanou dimethylsulfid (DMS), kterou mohou produkovat pouze živé organismy, alespoň zde na Zemi.
Vědci rovněž zjistili přítomnost metanu a oxidu uhličitého v atmosféře planety, což naznačuje, že by se mohlo jednat o „hyceánský“ svět, který je pokryt oceánem a má atmosféru bohatou na vodík.
K2-18 b obíhá kolem své hostitelské hvězdy, chladného trpaslíka v souhvězdí Lva, vzdáleného asi 120 světelných let od Země, v obyvatelné zóně, což znamená, že technicky dostává od hvězdy dostatek záření, aby na jejím povrchu mohla existovat kapalná voda.
Exoplanetu objevila mise NASA K2 již v roce 2015, ale teprve díky podrobným pozorováním Webbova teleskopu se podařilo detekovat přítomnost dimethylsulfidu (DMS), který je produkován životem, především fytoplanktonem v oceánech, řekách a jezerech.
Planeta K2-18 b je označována jako subneptun a je téměř devětkrát větší než Země. Subneptuny jsou v našem vesmírném sousedství vzácné a stále málo známé, ale nejnovější výsledky z teleskopu Jamese Webba (JWST) jsou víc než slibné. „Ačkoli se tento typ planet v naší sluneční soustavě nevyskytuje, subneptuny jsou nejběžnějším typem dosud známých planet v galaxii,“ říká člen vědeckého týmu Subhajit Sarkar z Cardiffské univerzity.
Na závěry, že K2-18 b kypí životem, je samozřejmě ještě příliš brzy a vědci upozorňují, že je zapotřebí získat další informace. Naštěstí jsou již na cestě další data, a to díky spektrografu MIRI (Mid-Infrared Instrument), jednomu z několika špičkových aparátů JWST.
„Naším konečným cílem je identifikace života na obyvatelné exoplanetě, což by změnilo naše chápání toho, jaké je místo lidstva ve vesmíru,“ říkají vědci.
Kde se teleskop nachází?
Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu kilometrů daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Futurism, NASA
NASA, NASA… Kde jsem to jen… Jejda, nejsou to ti, jak tvrdili, že Emeryčani trajdali po Měsíci? No jo, jsou to oni! NASA = kýbl kecokydů, nemá smysl od nich cokoli ani číst, jasné fake blbosti, co si z lidí dělají kozy.