Kalina, laser

Lidstvo může zachránit vlečný paprsek ze Star Treku. Vědci se snaží oživit sci-fi technologii

  • Na oběžné dráze Země krouží 100 bilionů kousků odpadu
  • Vědci proto pracují na technologii z filmu

Ve science fiction povídkách a filmech se často setkáváme s technologiemi, které s realitou zatím nemají nic společného. Vědci však nyní oznámili, že pracují na převedení vlečného (nebo také manipulačního) paprsku ze Star Treku do reality. V podstatě chtějí využít paprsky elektronů k vytvoření opačných nábojů a přitáhnout k paprsku objekt, se kterým bude možné dále manipulovat.


Nepřehlédněte: Apple prý zdraží iPhone 15 o tisíce korun. Mnohým zájemcům v Česku zůstanou oči pro pláč


Vlečný paprsek jako ze Star Treku

Pokud znáte alespoň trochu sci-fi žánr, pravděpodobně už jste slyšeli o vlečném paprsku. Často se ve fikci používá k zachycení vesmírných lodí a jejich přemístění, obvykle se skládá z nepopsatelného světelného paprsku, který vystřeluje z mateřské lodi do vesmíru, aby něco zachytil, přitáhl, případně udržel na místě.

Výzkumníci z Coloradské univerzity v Boulderu v současné době vyvíjejí opravdový vlečný paprsek, který však nebude sloužit k zachycení kosmických plavidel, ale pomůže při odstraňování vesmírného odpadu. Vesmírné smetí je vážný problém, který se s pokračujícím vypouštěním dalších objektů do vesmíru stále zhoršuje. Při srážce s ním vzniká ještě více odpadu, takže dochází ke kaskádovému efektu.

Podle odhadů vědců z Plymouthské univerzity ve Velké Británii již nyní krouží kolem planety více než 100 bilionů nesledovaných objektů, což představuje velký problém. Tento odpad je velmi obtížné správně shromáždit a zlikvidovat. Není snadné ho zachytit, protože se většinou pohybuje velmi rychle a jeho pohyb je navíc obtížné předvídat. Existuje velká šance, že cokoli, co vyšlete, abyste smetí fyzicky zachytili, bude zasaženo a samo se stane dalším odpadem.

Tým vědců pracující na vyřešení tohoto problému vyvíjí „elektronový paprsek“, který v podstatě funguje jako velmi silná verze statické elektřiny. „Vytváříme přitažlivou nebo odpudivou elektrostatickou sílu,“ říká výzkumník a vedoucí projektu Hanspeter Schaub. „Je to podobné vlečnému paprsku, který vidíte ve Star Treku, i když není tak výkonný.“

Vědci pro otestování své technologie využili aparát ECLIPS (Electrostatic Charging Laboratory for Interactions between Plasma and Spacecraft), což je v podstatě malá komora, která v miniaturním měřítku kopíruje oblasti vesmíru kolem naší planety, které jsou nejvíce zaneseny vesmírným odpadem.

V této komoře mohou uplatnit svůj nápad tím, že vystřelují paprsky elektronů na malé bloky představující vesmírný odpad. Tím se odpadky mírně nabijí záporně a vlečný paprsek mírně kladně. A protože opačně nabité věci se přitahují, „vlečný paprsek“ může začít dělat svou práci.

Tým odhaduje, že finální vlečný paprsek by mohl odtáhnout několika tunovou družici asi 320 kilometrů daleko během dvou až tří měsíců – nebylo by to super rychle, ale dostatečně rychle.

Technologie má ještě své „mouchy“

Výzkumníci se však zatím potýkají s mnoha problémy, jak svou vizi přenést ze stádia konceptu do reality. Konkrétně jde o to, že prostředí kolem Země je plné nesouvislých pásem slunečního větru, což je proud vysokoenergetických částic vyzařovaných Sluncem.

Jelikož se oblast vesmíru s veškerým odpadem nachází mimo magnetické pole, které chrání povrch naší planety před těmito částicemi, mohly by narušit účinnost vlečného paprsku. Ještě nás tedy čeká dlouhá cesta, než se technologie ze sci-fi stane skutečností.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Popular Mechanics

Total
0
Shares