- Sonda Voyager 1 posílá zpátky na Zemi nesmyslné údaje
- Vědci z NASA se snaží družici opravit
- Zatím však neměli štěstí
Americká sonda Voyager 1 se stala prvním objektem vyrobeným člověkem, který opustil hranice naší sluneční soustavy. V současnosti se nachází 24 miliard kilometrů od Země, ani to jí však nebránilo v komunikaci s vědci. Vše se zkomplikovalo až v listopadu loňského roku, kdy ze vzdálené vesmíru začala posílat nesmyslná data.
Nepřehlédněte: Nejnebezpečnější virus na světě ovládl počítače v Česku. Krade hesla a lidi nahrává na video!
Voyager 1 začal z vesmíru posílat nesmyslná data
V médiích se od loňského roku objevují informace, že mezihvězdný průzkumník Voyager 1 „zešílel“ a že vědcům posílá zpět na Zemi „nemožná data“. I tým inženýrů z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) si s tím láme hlavu a snaží se záhadu vyřešit. Zatím marně.
Porozumět tomu, co se se sondou děje, přitom představuje skutečnou výzvu. Situaci komplikuje fakt, že data jedním směrem putují kolem 23 hodin, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dva dny. Zjištění problému a jeho náprava je tak vždy během na dlouhou trať.
Výzkumníci NASA vědí, že problém má něco společného se subsystémem letových dat (FDS), protože Voyager 1 opakovaně odesílá nesmyslné jedničky a nuly.
„V září 2023 se objevil problém s daty přicházejícími ze sondy Voyager 1. Družice, která je normálně vysílá v binárním kódu, tedy v sérii nul a jedniček, začala najednou odesílat pouze střídavě jedničky a nuly,“ uvádí tým inženýrů NASA.
Vědci přiznávají, že se potýkají s velkým problémem, takže je těžké nebýt pesimistický. Voyager 1 je mimořádně daleko, což je mimořádně komplikující faktor.
Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal
Voyager 1, nyní nejvzdálenější objekt vytvořený člověkem ve vesmíru, celkově pracuje 47 let. Nyní prolétá tzv. mezihvězdným médiem, tedy přehřátou plazmou přítomnou v centru kupy galaxií.
Samotný aparát vyrazil do vesmíru v září 1977. O dva roky později prosvištěl kolem Jupiteru, poté kolem Saturnu koncem roku 1980 a v roce 2012 prošel tzv. heliopauzou, tj. bariérou, kterou Slunce vytváří kolem planet našeho solárního systému.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Gizmodo, Space, IFLScience