- Bezpečnost vašich dat na internetu kolikrát závisí pouze na vašem heslu
- Přesto si celá řada volí jednoduchá hesla, například číselné řady
K přístupovým heslům na internetu celá řada lidí přistupuje velmi lehkovážně. Stačí mi jedno heslo na 10 přístupů, myslí si spousta lidí. Přitom právě to je to, před čím bezpečnostní experti varují – používat jedno heslo pro více webů a služeb.
Nepřehlédněte: Konec falešných Disney+ rodin. Bezplatné sdílení účtů skončí již toto léto
Vybírejte silná hesla
Problém nastává ve chvíli, kdy podvodníci toto vaše jedno heslo rozlousknou. Od té chvíle mají de facto volný přístup i k vašem dalším aplikacím a profilům. Zastavit je může prakticky jen opravdu silná kombinace, kterou budou dlouho dešifrovat, anebo dvojité ověření.
Tým bezpečnostních výzkumníků společnosti Red9 shromáždil nejpoužívanější hesla na internetu, aby uživatele varoval, které šifry rozhodně nepoužívat, protože může velmi snadno (v řádu sekund) dojít k jejich prolomení.
Nejméně bezpečná hesla, která možná používáte i vy
- 123456
- 123456789
- qwerty
- password
- 12345678
- 111111
- qwerty123
- 1q2w3e
- 1234567
- 1234567890
V první desítce nejhorších hesel jsou především číselné a písemné postupky. Právě tento typ hesel je ale úplně k ničemu, v praxi vás totiž vůbec neochrání a i méně zkušený hacker dokáže takové heslo rychle prolomit.
„Podle kalkulátorů hrubé síly lze toto jednoduché číselné heslo prolomit téměř okamžitě, což je velmi znepokojující pro miliony uživatelů, kteří tato hesla používají,“ vysvětlují odborníci.
V Česku patří k nejoblíbenějším špatným heslům také číselné řady. Velmi často se setkáte také s variací hesla „heslo“ a různé číslice. Popřípadě hesla se jménem blízké osoby, jako je „monika“, „veronika“, „martin“ nebo „maminka“ a „milacek“.
Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: Mirror