- Máte telefon s Androidem?
- Pokud ano, zbystřete!
Existují spousty aplikací, které nás mohou šmírovat a připravit o data. Pradeo, společnost zabývající se bezpečností na síti, zapátrala v Google Play a našla dvě nebezpečné aplikace. O případu informoval server Gizchina.
Nepřehlédněte: „Přicházím z budoucnosti. Lidstvo brzy objeví elixír mládí,“ předpověď podivného proroka boří internet
Aplikace posílaly data do Číny
Majitelé tabletů a chytrých telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit. Podle expertů totiž obrovské množství přístrojů napadl nebezpečný virus. Bezpečnostní firma Pradeo zjistila, že dvě aplikace v oficiálním obchodě pro operační systém Android shromažďovaly šílené množství uživatelských dat, přestože tvrdily opak.
Ještě neuvěřitelnější je, že aplikace si stáhlo více než 1,5 milionu lidí. Nejméně milion lidí si stáhl aplikaci File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate), zatímco více než 500 000 lidí si stáhlo aplikaci File Manager (com.file.box.master.gkd).
Popisky obou aplikací v Google Play nepravdivě uváděly, že o uživatelích neshromažďují žádné údaje. Obě aplikace však dokonce porušovaly obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR), které vyžaduje, aby lidé měli možnost shromažďované osobní údaje nechat odstranit.
Bezpečnostní firma Pradeo zjistila, že tyto aplikace odesílaly osobní informace uživatelů do Číny. Tyto údaje zahrnovaly: seznamy kontaktů, mediální soubory (obrázky, zvuk, video), polohu uživatele v reálném čase, mezinárodní předvolby států, informace o operátorovi sítě, kód sítě poskytovatele SIM a číslo verze operačního systému. Smartphony také byly zranitelné vůči útokům, jako je například spyware Pegasus.
Experti ze společnosti Pradeo dodávají, že obě aplikace skrývají své ikony na domovské obrazovce, aby bylo obtížné je najít a odstranit. Mohou také zneužívat oprávnění, která uživatel schválí při instalaci, k restartování mobilů a aktivitě na pozadí.
Přemýšlejte
Apple, Google, ale i samotní výrobci akcentují snahu o vyšší zabezpečení uživatelských dat. S tím souvisí i udělování oprávnění jednotlivým aplikacím. I když si appku instalujete naslepo nebo jen tak na zkoušku, všímejte si toho, k čemu všemu jí dáváte přístup. Dost často se stává, že právě tato nepozornost (též zbrklost) je spouštěč možných budoucích problémů.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Gizchina