LEGO

Lidé by na Měsíci mohli žít v domech postavených z kostek LEGO

  • Život na Měsíci bude vypadat úplně jinak.
  • Vědci testují kostky LEGO z meteoritického prachu.

Lidstvo se chystá kolonizovat Měsíc a později, když věci půjdou podle plánu, se vydáme na Mars. Vědci nedávno oznámili, že by astronauti mohli bydlet v jeskyních, kde by byli chráněni před kosmickým a slunečním zářením a mikrometeority. Evropská vesmírná agentura (ESA) však počítá i s tím, že lidské kolonie vzniknou také na povrchu a proto své síly spojila s legendárním výrobcem hraček – dánskou společností LEGO.


Nepřehlédněte: NASA umí streamovat záběry z vesmíru extrémně rychle. Využívá k tomu systém laserů


Lidstvo se chystá kolonizovat Měsíc

Až se lidstvo znovu dostane na Měsíc, bude se někde potřebovat ukrýt před radiací, výkyvy teplot a mikrometeority. Zpráva známého výrobce hraček naznačuje, že by astronauti mohli bydlet v domech vyrobených z meteoritického prachu.

Když se tým ESA začal zabývat stavbami na Měsíci, chtěl použít materiály, které se ve vesmíru přirozeně vyskytují. „Na Měsíci ještě nikdo žádnou stavbu nepostavil, takže musíme vymyslet nejen to, jak to uděláme, ale také z čeho ji postavíme, protože s sebou nemůžeme vzít žádný materiál,“ vysvětlil vědecký pracovník ESA Aidan Cowley.

Země i Měsíc jsou pokryty regolitem, vrstvou volných hornin a prachu. Její složení se však liší, což znamená, že vědci rychle narazili na problém. Kromě vzorků odebraných při misích Apollo se na Zemi žádný měsíční regolit nenachází.

Měsíc
Zdroj: WikiImages / Pixabay

Pro stavbu domů využijí kostky LEGO

Vzhledem k omezeným možnostem se tým ESA rozhodl pro meteoritický prach a vybral si horninu starou 4,5 miliardy let, která byla na přelomu století objevena v severozápadní Africe. Meteorit je plný materiálů z vesmíru, včetně kovových zrn a malých částic dříve roztaveného křemičitanu, známých jako chondrule. Výzkumníci zkombinovali prach z meteoritu s regolitem a biologicky rozložitelným plastem. Tuto směs pak použili k 3D tisku kostek, které napodobují a chovají se stejně jako kostky LEGO.

Cihličky se spojují dohromady stejně jako hračky, které je inspirovaly, a umožňují tak expertům vytvářet prototypy, aniž by se museli vydat do vesmíru. „Já a můj tým milujeme kreativní stavění a napadlo nás vyzkoušet, zda se z vesmírného prachu dají vytvořit kostky podobné kostkám LEGO, abychom mohli testovat různé stavební techniky,“ řekl Cowley.

„Výsledek je úžasný. A přestože cihličky vypadají trochu drsněji než obvykle, důležité je, že spojovací síla stále funguje, což nám umožňuje hrát si a testovat naše vlastní návrhy,“ uzavřel.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem LEGO, zdroj: The Sun, LEGO

Total
0
Shares