- Vědci vyvíjí chytré kontaktní čočky, které mohou sloužil jako head-up displej
- Tedy průhledové zařízení, které přímo před očima zobrazuje potřebné informace
Jednou z nejúžasnějších věcí, které lze vidět ve filmech jako Mission: Impossible, jsou chytré kontaktní čočky, které zobrazují nejrůznější informace přímo v zorném poli hlavní postavy. Problém takového hi-tech příslušenství však spočívá v tom, že potřebuje energii k vytvoření funkcí rozšířené reality (AR). Běžné baterie z pochopitelných důvodů použít nelze, na kontaktní čočku nelze navíc umístit běžný nabíjecí port.
Nepřehlédněte: Všichni modroocí lidé jsou potomky jednoho člověka, který žil před tisíci lety
Chytré kontaktní čočky nabídnou rozšířenou realitu
Ve filmech jako Mission: Impossible není vysvětleno, jak futuristické kontaktní čočky fungují. Jsou to jen filmy, kde jde o něco jiného, obvykle o záchranu světa. Inspirovaly však jednoho výzkumníka, aby přišel na způsob, jak pro chytré kontaktní čočky vytvořit ultratenké baterie.
Lee Seok Woo z Nanyang Technological University v rozhovoru pro stanici CNBC řekl, že scéna z filmu Mission: Impossible ho inspirovala k tomu, aby vytvořil chytré kontaktní čočky. Ve čtvrtém díle této sci-fi série používá jeden z agentů čočky se sofistikovanými schopnostmi, jako je rozpoznávání obličeje.
Běžné kontaktní čočky jsou tenké pouhých 0,5 milimetru, takže baterie musí být ještě tenčí – Leeho tým zkonstruoval akumulátor tenký asi jen 0,2 milimetru, což je dvojnásobek tloušťky lidského vlasu. Poté však výzkumníci museli vymyslet, jak baterie napájet, aby to pro nositele čoček bylo bezpečné.
Když už nic jiného, tak pohlídají cukrovku
V prvním případě testovali chemickou reakci mezi glukózou, která obaluje baterii, a sodíkovými a chloridovými ionty ve fyziologickém roztoku. Po osmi hodinách se čočky nabily na 80 procent, což nebyl výsledek, který očekávali. Nakonec zjistili, že je lze dobíjet i jinak a průběžně. Slzy také obsahují glukózu, takže se kapacita baterii chytrých kontaktních čoček může doplňovat tím, že jejich nositel občas zapláče – doslova.
Výzkumníci už dokonce mají první skutečně funkční prototyp. Problém však představuje, že baterie dokáže zatím vytvořit pouze napětí od 0,3 V do 0,6 V. To není dostatečně vysoká hodnota pro připojení čoček k internetu nebo cloudovým datovým úložištím. Zatím tak k vytvoření futuristických kontaktních čoček nejsme o krok blíž než před rokem nebo dvěma.
Leeho vynález by však mohl vést k produkci kontaktních čoček, které by měřily hladinu glukózy v krvi u lidí s onemocněním diabetes mellitus, samozřejmě pokud splní podmínky lékových agentur.
Zdroj náhledové fotografie: Rawpixel / Freepik, zdroj: BGR
„Běžné kontaktní čočky jsou tenké pouhých 0,5 milimetru“
S takovou tloušťkou by se nedaly nosit, ani kdyby měly ztenčené okraje. Běžná střední tloušťka kontaktních čoček bývá v rozmezí 0,05 – 0,1 mm. Z vlastní zkušenosti vím, že čočky s tloušťkou 0,09 mm jsou v oku znatelně cítit, i když mají ztenčené okraje.