- Internetová televize Netflix nelhala
- Vypíná sdílení účtů v Evropě
Už za několik týdnů si Netflix v České republice došlápne na všechny, kdo sdílí svůj účet. Toto rozhodnutí streamovací služby pochopitelně vyvolává spoustu otázek. Jako například, kdy omezení zavede nebo kolik se za půjčení účtu bude platit?
Nepřehlédněte: Nová Země na dohled! Může objevená exoplaneta K2-415b hostit život?
Proč Netflix se sdílením končí?
Podle statistik sdílí účet na Netflixu asi 100 milionů lidí. Jde tedy o poměrně rozšířenou praxi a internetové televizi se to vůbec nelíbí. Celosvětově má služba 223 milionů předplatitelů, přesto její finanční situace není v poslední době příliš dobrá a toto je údajně jeden ze způsobů, jak neradostnou situaci změnit. Mimochodem, jen v samotném Česku sdílí svůj účet k Netflixu více než třetina uživatelů, prozradila studie společnosti ESET, o které jsme informovali zde.
Kdy služba ukončí možnost sdílet účet?
Podle všeho velmi brzy. Zákaz sdílet účet služba zavedla již v prvních dvou zemích Evropské unie – Portugalsku a Španělsku. V následujících týdnech pak přibudou na seznam další státy včetně České republiky a Slovenska. Přesné datum zatím potvrzeno není, ale v nedávném dopise akcionářům vedení společnosti uvedlo, že bude sdílení ukončeno na konci prvního čtvrtletí tohoto roku, tedy někdy kolem 31. března.
Kolik za sdílení zaplatím?
Netflix přesnou výši poplatku pro Českou republiku zatím nepotvrdil, ale například v Portugalsku si za sdílení účtuje 3,99 eur (95 Kč) a 5,99 eur ve Španělsku (140 Kč). Jak lze vidět po přepočtu na koruny, částka není fixní. Ani v jednom případě však není zanedbatelná, protože k ní musíme připočítat cenu samotného předplatného. Odhadujeme, že v Česku by se cena jednoho podúčtu mohla pohybovat na úrovni Portugalska, tedy kolem částky 100 Kč.
Jak bude omezení fungovat?
Streamovací služba si přístroje, které přistupují k videotéce, ohlídá na základě IP adres, ID informací a aktivit na účtu – nezpoplatní tedy jednotlivé uživatele, ale adresy a zařízení, na nichž se Netflix sleduje. Podle těchto údajů snadno pozná, zda se na filmy dívá člen jedné rodiny nebo člověk z druhého konce republiky. Není v tom žádná magie.
Již dříve Netflix prozradil, že jakmile nový systém zaktivuje, okamžitě začne sledovat připojená zařízení a rozdělovat je do příslušných domácností. „Abyste měli k Netflixu nepřerušený přístup, připojte se k Wi-Fi ve své primární poloze, otevřete aplikaci nebo web Netflix a alespoň jednou za každých 31 dní si něco pusťte. Vytvoříte tak důvěryhodné zařízení, které vám umožní používat Netflix, i když jste mimo svoji hlavní polohu,“ uvádí v nápovědě.
Pokud tedy máte například děti na koleji, musí se jednou za měsíc vrátit domů, aby ověřili bydliště a službu mohli dále používat. Pokud sdílíte přístup s někým, kdo od vás bydlí daleko, je nepravděpodobné, že by k vám každý měsíc jezdil – v tomto případě bude Netflix jeho přístup blokovat, ale majiteli primárního účtu dá možnost vytvořit další členský podúčet až pro dvě osoby, se kterými nežije – každý s vlastním profilem, personalizovanými doporučeními, přihlašovacím jménem a heslem – za příplatek.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Forbes
Na to stačí obyčejná VPN kterou umí každý domácí router. Je to stejné jako obejít ochranu audio disků podržením klávesy Shift před dvaceti lety 😀
Popadesáté….😡😡😡
A co kdyby se všichni na Netflix vykašlali,máme Kodi,tak to by Netflix v českém prostředí padl..
Když tomu Netflix věří… XD