Netflix

Konec internetového pirátství v Čechách: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy a seriály?

  • Dříve se ve velkém pirátilo, stahovalo se vše: Od her přes hudbu až po filmy a seriály.
  • Mezi studenty, zejména na technických školách, bylo něco takového věcí prestiže. Kdo nepirátil, jako by nebyl.
  • Dnes už to tolik nefrčí, lidé se naučili za obsah platit, nicméně stále lze jeho velkou část získat zdarma. Má to ještě smysl?

Na toto téma mě přivedl článek o herním handheldu Game Boy a jeho „renovaci“. Ještě než, jak jsem slíbil, zavzpomínám na staré časy, kdy se stahovalo všechno a opravdu ve velkém, přináším zamyšlení, jestli dnes má ještě vůbec smysl stahovat si něco pokoutně přes torrenty nebo z velkých úložišť.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence sáhne v Česku na pozice milionů lidí. Panika není na místě, uklidňuje expert


Velká fragmentace

Jeden z nejlogičtějších důvodů, proč něco stahovat, je šílená roztříštěnost seriálového a filmového trhu. Kdo chce Star Wars, musí si pořídit Disney+. Kdo chce výborný seriál Silo, musí mít předplatné Apple TV+. Takto bychom mohli pokračovat dlouho a zahrnout samozřejmě i Netflix, HBO Max a patrně i SkyShowtime. Všude jsou nějaké exkluzivity – obvykle kvalitní filmy a hlavně seriály.

Problém je v tom, že každý týden na nějaké platformě vyjde nová série, případně začne vycházet nový seriál, který je fikaně distribuován po jednotlivých dílech. Osobně se snažím nemít v tom úplně hokej a jednotlivé služby střídám podle toho, kdy kde co vychází a kde jaký seriál pokračuje.

U nás doma je stálicí Disney+, který vyžaduje dcera a kde vychází vše ze světa Star Wars. Do toho však Apple začal pouštět po jednotlivých dílech již zmíněné Silo. Před tím jsem byl nadšeným platícím u HBO Max, kde jsem sledoval The Last of Us a pár dalších zábavných seriálů.

Teď, jestli mi do toho vpadne něco skvělého na Netflixu, třeba nová řada Stranger Things, o které nepochybuji, že bude skvělá, tak jsem nahraný. Musel bych si k Disney+ a Apple TV+ pořídit Netflix. Nebo se na to všechno také mohu vybodnout, jednu z platforem oželím a namísto toho se podívám po torrentech…

Zajisté nejsem sám, koho takové řešení napadlo. Nicméně k realizaci jsem se neuchýlil. Raději jsem si udělal kalendář, kde mám napsané, kdy se mi jaké předplatné automaticky obnovuje a kdy mohu přepnout na nějaké jiné a to stávající odhlásit.

Podvod, hacker
Zdroj: freestocks / Unsplash

Finanční otázka

Dostáváme se tím k druhému aspektu. Ona totiž ta cena, kterou si streamovací platformy účtují za měsíční předplatné, je pohledem piráta cenou za pohodlí. Nemusím nikde nic hledat, nic řešit, stahovat, hledat k tomu titulky a pak se podivovat nad špatným překladem. Prostě zaplatím a vše dostanu naservírováno až pod nos – mohu koukat na telefonu, počítači, televizi nebo třeba chytré ledničce.

A se mnou se mohou dívat i ostatní členové domácnosti, každý hezky na to své. Je pouze otázkou, jak moc hluboko sáhnete do peněženky. Můžete se snažit mezi předplatnými „přepínat“, případně si můžete platit klidně všechny služby najednou. Nebo se na to vybodnout a jít se „podívat“ na internet…

Ideový pohled

Pokud se hlásíte k poněkud rozvolněným mravům stran duševního vlastnictví a copyrightu, je vám možná odporné placení za poskytnuté online služby z hlediska ideologického. Sám tento pohled neuznávám, nicméně nemám potřebu to nikomu vyvracet. Pokud někdo pirátit chce, je to na jeho svědomí. Něco trochu jiného je ovšem sdílení, což si často lidé pohybující se ve warezovém prostředí neuvědomují.

Stručná definice zní zhruba takto: „Stahuj cokoliv, ale nešiř nic, co je pod licencí.“ Kdo poruší pravidlo o nešíření, dostává se za hranu zákona, jako třeba student střední školy, který způsobil velmi solidní škodu šířením hudby Anety Langerové. V podstatě každé jednotlivé stažení mu bylo započítáno jako ušlý zisk tvůrce a distributora. A aby byl trest dostatečně rázný, dostal navrch 18 měsíců podmíněně.

Nechme teď stranou, jestli je správné, aby každá nelegální kopie byla považována za teoreticky koupenou, zamysleme se na něčím jiným – pokaždé, když si stáhneme licencované dílo, byl někde na začátku zločin. Je to podobné, jako když někdo ukradne třeba bicykl a pak vám ho dá.

Chtěli byste na takovém kole jezdit? Já ne, neměl bych dobrý pocit z toho, že jsem k němu nepřišel úplně férovou cestou, ačkoliv jsem vlastně žádný zločin nespáchal.

Zločin, policie, AI, umělá inteligence
Zdroj: 4711018 / Pixabay

Okrádáme molochy!

Oblíbená výmluva zejména levicověji orientovaných pirátů, jak jsem postupem času vypozoroval. „Co je špatného na tom, že si uloupím dílo velké firmy, která má obrat v řádu miliard? Vždyť to ani nepoznají,“ říkají často.

Pravda, jeden film skutečně nepoznají, problém nastává, když se z pirátění stane mainstream. To pak začnou i jinak ekonomicky neotřesitelné korporace řešit, zdali se jim skutečně jejich byznys vyplatí a přicházejí radikální opatření, žaloby, protipirátské ochrany a podobně.

Své o tom vědí třeba autoři Someday You’ll Return, případně Poldy 7. Klidně se jich zkuste zeptat na to, co si o stahování kopií her bez placení myslí. Myslíte si, že třeba Netflix něco takového položit nemůže? To jste na velkém omylu! Proč by jinak tak drakonicky omezoval sdílení jednoho účtu mezi více uživateli?

A to pořád ještě není pirátství, protože z toho poskytovatel obsahu má alespoň nějaký ekonomický zisk. Na druhou stranu tím ustupuje konkurenci, která sdílení účtů toleruje. Jestliže ale stáhnete zdarma jejich seriál nebo film, nemají z toho už vůbec nic.

Netflix
Zdroj: freestocks / Unsplash

Je pro pirátství nějaká omluva?

Pakliže si obstaráváte obsah zdarma a odmítáte za něj platit, je v zásadě jedno, co vás k tomu vede. Dříve byly hry a filmy dost drahé – VHS kazeta stála kolem pětistovky, DVD plus mínus stejně a AAA hra znamenala výdaj 1500 korun a více.

Postupem času, jak jsme bohatli, byl obsah více a více přístupný. Steam nám ho naservíroval doslova až před nos a fungovalo to. Streamovací platformy dělají to samé, přesto znám dost lidí, kteří prostě za filmy a seriály platit nechtějí, přitom hry si poctivě kupují. Což je vlastně paradox, protože hru dostanou jednu, kdežto filmů a seriálů mohou shlédnout během zaplaceného období, co hrdlo ráčí.

I proto jsem názoru, že stahování už se nevyplatí vůbec nikomu. U pracujícího člověka v produktivním věku pak něco takového považuji vyloženě za hulvátství.

Zdroj náhledové fotografie: mohamed_hassa / Pixabay, zdroj: vlastní

Total
0
Shares
59 komentářů
  1. “Raději jsem si udělal kalendář, kde mám napsané, kdy se mi jaké předplatné automaticky obnovuje a kdy mohu přepnout na nějaké jiné a to stávající odhlásit.” Jo to mi vážně zní jako sofistikované řešení hodné 21.století v éře budování rozvinutého kapitalismu. 🙂 Naštěstí nejsem ujetý na sledování zmíněných seriálů a k životu mi stačí IPTV a hudbu poslouchám online. A tu kterou jsem si stáhl do auta, jsem uhradil v poplatcích při nákupu paměťových médií, na kterých většinově stejně žádný autorský obsah nemám.

  2. Autor je trochu mimo. Plácá nesmysly a moralizuje a přitom nemá právní povědomí. Když někdo ukradne kolo a pak mi ho dá a já o tom vím, pak se dopouštím podílnictví nebo dnes lépe legalizace výnosu z trestné činnosti. Takže jak to je s těmi jabkami a hruškami? Takže situace se stahováním není analogie.

    1. Analogie s kolem zde úplně nefunguje. Stahování samotné trestné není, pokud je mi známo. Jestli se mýlím, tak se omlouvám.

      1. Nemýlíte.
        Pouze bych se vyhnul u torrentu uploadu. Což hodně lidí ani neumí a nechápe. Pak už zákon porušujete.
        Každopádně vše jde vyřešit jednou jedinou službou.
        Kodi/cs2

        1. Ja nevim jak dnes, ale casto pro uziti torrentu napr. na Isohunt bylo podmineno dostatecnym uploadem ze strany stahujiciho. Nekdy stacilo nasdilet dema her, ktere byly verejne. Jindy bylo nutne nasdilet veci “uzitecne.”

      2. Ve svém článku opomíjíte spoustu věcí, které v jistém ohledu diváka vede k tomu, aby díla stahoval.
        Například dabing, pokuď se Vám film líbí a vracíte se k němu vícekrát, bez použití “uloženého media,” tak si všimnete, že jsou třeba tři druhy… Tv, DvD nebo pozdní dabing, atd.
        Co, když se mi líbí ten, co je nejstarší ? Na DvD, Streamu či Tv není.. uchýlíte se tak k hledání na internetu.
        Pak tu máte starší tituly, které nelze najít “legálně” na žádném médiu. V takovém případě je často (pokud Vás hledání neunavuje) opět východisko Internet.
        Hudební scéna starších titulů, také není jednoduchá.. Musíte hledat všude možně, kde onen song můžete zakoupit a poté poslechnout. Kupříkladu jsem před ne-málo lety hledal jednoho interpreta, který zazníval pouze v jistém filmu. Věděl jsem díky titulkám název i tvůrce, i přibližný rok nahrávky. Po skoro čtyř letech se mi v jednom nejmenovaném foru, ozval člověk z Ameriky, a jako prý “hudební fajnšmekr” měl dobrý přehled i o tomto interpretovi. Pokud jej chci hledat dál, mám prý navštěvovat “německé vetešárny,” ale pouze skrze LP desky. Tady, například máte dvě možnosti.. buď si říci, bohužel… nebo využít portál pro stahování medií. A vzhledem k tomu, že se v tomto ohledu nejedná určitě o jednu z mnoha věcí za x let, můžete se tedy rozhodnout z globálního pohledu mezi: “nechám se omezovat nebo uspokojím, leč s nepochopením svého okolí, svoji potřebu.”
        Jako příklad, mne ještě napadá třeba seriál ST: Picard.. Je, ke shlédnutí na nějakém placeném streamu, leč je to jediné co Vás tam láká, a který by jste si musel vydržovat, protože se k celému seriálu chcete vracet či promítat “svátečně.” Lze tedy takový seriál zakoupit na nějakém médiu, ano.. DvD nebo BRD, ale bez titulků.. a opět se vrháte do spirály hledání, kombinací nebo x-letého čekání, zda bude produkován i v Česku.

        Celkově, na mne Váš článek působí jako ryze osobní pohled na věc, a to celé pojmuté Vaším věkem.
        Ano, stahování umírá.. to beze sporu, ale zároveň se tím i zužuje svoboda výběru.
        Co se týče OSy.. nebudu komentovat jejich “lichvářské manýry,” neboť je to poměrně rozšířené téma,
        ale tresty za sdílení, připravované zákony o používání veřejné produkce apod. mi příjde jako hon na čarodějnice, a zákonný postoj se morálně nadhodnocuje na tolik, že zranění člověka autem zní jako “naprostá, beztrestná nehoda.” A to jen proto, že zákon v této zemi není nikdo schopen zformulovat do takové podoby, kdy morální hledisko a újma, jdou ruku v ruce přiměřenosti činu.

          1. Směji se, až se za břicho popadám. Takto humorný komentář jsem ještě neviděl. Gratuluji, klíčenka a tak…

    2. Super. A co mám dělat když si platím 1 a více streamovacích služeb, jako že ano a pak tam dají nedabovaný obsah ke kterému dabing existuje ale oni si nekoupí na to licenci? Platím to protože si chci u toho odpočinout.
      Pirátím to co mě zajímá a chci to mít přístupné nezávisle na tom zda jsem online nebo se to daná služba rozhodne vymazat.
      Netvrdím že je to správné, ale těch služeb je už příliš a česká lokalizace stojí za vyliž pr*el.
      Jeden příklad za všechny. Platím si Disney+ výhradně kvůli MARVELU, ale že by měli dostupné vše z MCU se říct nedá a mám dělat teda co? Platit za to ještě bokem někomu dalšímu?
      Pokud mi někdo nabídne vše na jednom místě s českou lokalizaci pokud k tomu je, k tomu offline přístup, budu klidně platit to co teď za všechny služby dohromady a přestanu pirátit.

  3. Pirátství je forma konkurence. Streaming se stal populárním právě kvůli pohodlnosti a za ty peníze se to předplatné vyplatilo, sam jsem si platil. Po roztříštění se na 100 služeb to postupně vyhnívá podobně jako tradiční televize. Mám si platit službu kde se dívám na jeden seriál? Než si přepínat a poctivě platit každý měsíc něco jiného, hlídat si období kdy se předplatné obnovuje, řešit, že najednou má práva jiná stránka…to už si ten jeden seriál radši zpirátím, uložím na externí disk a mám hotovo i do budoucna. Systém lákání předplatitelů čistě na exkluzivní obsah a ne na něco, co jsou ochotni udělat pro zákazníka a jeho zkušenost se službou pirátství nahrává a dokud se to nezmění u něj zůstanu.

  4. Vše zlé je pro něco dobré … A dále se třeba v torrentech archivují velmi vzácné a dnes nikde nesehnatelné filmy či seriály a i hry, zkuste někde sehnat hru Black&White 2….A dále platit všem předplatné, neberu 50t Kč za měsíc

  5. Vcelku souhlas s autorem, ale já mám jediný problém. Roztristenost. Mile rád si zaplatím, až se poskytovatele a držitele práv konečně domluví a zpřístupní vše v jedné službě na jedné max dvou platformách. Jako mít kalendář a přepínat mezi x stream službami je fakt neskutečný voser.

  6. Pokud se nepletu, tak nelegální stahování samo o sobě může být trestným činem bez ohledu na to jestli něco člověk poskynte či neposkytne někomu jiného.

    Na druhou stranu, když musíme platit OSe (Ochraný svaz autorský) za to, že si kupíme např. HDD, tak mi to připadá stejně morální/nemorální jako když si někdo něco stáhne (ukradne). Proč bych měl platit za to (HDD, DVD atd.), že si nějkdo není ochoten pohlídat svá autorská práva. Není takto vlastně to stahování již “předplaceno” (z hlediska morálky nikoliv zákona).
    Osobně jsem pro zrušení toho “poplatku” (spíš výpaného) OSe.

    1. Nelegální stahování, pokud je mi známo, samo o sobě trestné není. Pokud se pletu, tak bych ocenil zdroj.

      Jinak s výpalným OSA souhlasím, je to nemorální, možná by stálo za to, napsat i na toto téma článek. V souvislosti s debatou o zvyšování poplatků za ČT a Rozhlas jsou vlastně všechny tyto povinné platby docela aktuální téma.

      1. zdroj :
        Trestní zákon ČR.
        Záleží na hodnotě. Je to stejný princip jako když někdo ukradne např. něco za 50 Kč a nebo za 50000 kč. 50 kč není trestné zjednodušeně řečeno (naplatí například pokud někdo ukradne něco co má člověk na sobě nebo při sobě, zde nezáleží na hodnotě) ale pokud někdo nakrade věci v součtu za 50 000 kč (třeba jedna stojí 50 kč) tak to trestné je.

        Problém v ČR je,že plno lidí se odkazuje na “odoborníky” v IT (např. programátory, správce serverů atd.), kteří fakticky nemají dobré znalosti trestního práva. V ČR se nelegální stahování zatím moc neřeší v obecné rovniě (řeší se to např. pokud vlastník filmu o to výslovně požádá) , protože by šlo (odhadem) o desítky tisíc spíš stovky tisíc soudních sporů a to současná soudní soustava není schopa řešit (vzhledem k počtu – soudy by to zahltilo na mnoho let). Proto se zatím řeší jen nelegální sdílení např. filmů a to “ve velkém” rozsahu. Spojení velký rozsah není myšleno z hlediska hodnoty škody dle trestního zákonu.

        PS: jedná se o porušení práva k databázi. kde databází se opravdu nemyslí něco např. SQL, ale “jedinečé uspořádání nul a jedniček “např. v podobě nějakého filmu.

        1. Já jsem zatím tedy nezaregistroval, že by za to u nás byl někdo potrestán. Sdílení ano, stahování ne. Krom tedy firem, kde se upirátěný soft používal, ale to je zase trochu jiná kapitola. Každopádně díky za vhled do problematiky. Konkrétní paragraf by hádám nebyl? Abych to mohl v budoucnu citovat…

          1. třeba tady

            § 270
            Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi

            (1) Kdo neoprávněně zasáhne nikoli nepatrně do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání, tiskové publikaci nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

            (2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let, peněžitým trestem nebo propadnutím věci bude pachatel potrestán,

            a) vykazuje-li čin uvedený v odstavci 1 znaky obchodní činnosti nebo jiného podnikání,

            b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch nebo způsobí-li tím jinému značnou škodu, nebo

            c) dopustí-li se takového činu ve značném rozsahu.

            (3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

            a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu nebo způsobí-li tím jinému škodu velkého rozsahu, nebo

            b) dopustí-li se takového činu ve velkém rozsahu.

          2. Díky, díky. Příště to tam uvedu a zkusím si schválně najít nějaký rozsudek.

      2. ještě jeden komentář. stahování jako takové trestné není, avšak pouze v nahodilé podobě. např. někdo si stáhne něco, co se jmenuje moje domácí video a myslí si, že to je video o kterém byl přesvědčený, že to je to jeho video neboť použil stejný název a ten film si uložil na veřejně přístupné uložiště. Avšak to nebylo to, co si myslel (v dobré víře) a on to byl poslední trhák od nějakého filmového studia. Avšak on to nevěděl ani nemohl vědět. To opravdu trestné není (samo o sobě), avšak pokud by se mu to stalo (stávalo) velmi často, tak by asi u soudu neuspěl s tím, že nemohl vědět, že 200 dílů nějakého seriálu stáhl “omylem”

      3. Karle tak ten článek o výpalném a OSe napiš. rád si ho přečtu 🙂

        1. Promyslím to, ale bylo by to spíš o těch poplatcích ČT hlavně. Tam vidím velké špatné.

    2. Ja treba hojne kupuju disky z rady RED urcene primarne pro NASy, to jsou serverove disky a udajne se za ne vypalne neplati. Protoze kdyz uz potrebuju na doma disk, vetsinou je serverovy.

  7. Hudbu a hry nepirátím protože placená služba je pohodlnější. Z 14 posledních filmů co jsem viděl (mix novinek, starších, známých i neznámých) jich 7 legálně nikde není, 1 bych si musel koupit samostatně a kvůli těm 6 filmům co jsou někde na VOD, bych musel platit 5 různých streamovacích služeb. Takže než abych odhadem třetinu obsahu nikdy neviděl a na zbytek si dělal kalendář, protože platit všechno najednou fakt nebudu, to budu radši stahovat.

  8. Poslední věc co jsem si stáhnul byla hra medieval 2:total war. Jenže já mám doma koupenou komplet edici včetně datadisků, jenže ta CD jsou už tak stará a poškrábaná že nefungují. Když jsem si to chtěl po dlouhé době zase zahrát zjistil jsem že si to musím stáhnout. Mé svědomí je čistě koupené to mám.
    Filmy ani seriály nestahuji stačí mi o2tv a na hry Steam a epic store, stačí si počkat na správnou slevu a většinu her mám za hubičku

    1. Co se s těmi CD dělo, že jsou nečitelné? Klouzalo se po nich s kopce?

      1. Já třeba CD házím po holubech takže u mě by už také nefungovali a to nemluvě že už dávno nemám ani mechaniku na čtení disků. Takže dnes už jedině velký HDD a vše v digitální podobě.😉

        1. Já naopak CD kupuji, protože teď je na to nejlepší doba. Krom toho mám originály i z konce osmdesátých let. A víte, co je na nich nejlepší? Hrají úplně stejně, jako kdysi. A nejdou smazat nebo změnit. Navíc i poškrábaná CD se dají restaurovat.

  9. stahování filmů a seriálů? v dnešní době? je xxx stránek kde to lze sledovat online a zdarma, možná ji časem zablokují-ale zato vzniknou 2 další
    kdo si to neumí vyhledat a pustit online zdarma na netu-je lama

    1. Ale i v tomto případě se jedná o stahování. Ačkoliv se jedná o stream, který si přehrajete a neuložíte na disk, tak musí být stažen. Nevidím rozdíl mezi stažením z nějakého úložiště a mezi online sledováním z nějaké pochybné stránky.

    2. No mě spíš přijde lama člověk co to sleduje na pochybných stránkách plný reklamy. To si to radši stáhnu. Taky jedeme streamy, ale pokud chci fakt kvalitu tak si to stáhnu v souboru co má 30-100 Gb a to fakt s mým připojením k netu nedám, abych to streamoval.

    3. Já si to teda radši stáhnu přesně v takovém stavu jaký chci, to znamená kvalita, znění (nesnáším dabing) a titulky (nesnáším české titulky). A můžu to komfortně sledovat z gauče na velké TV než se hrbit u PC. A je to i bezpečnější.

  10. Proč kalendář? Při rušení předplatného vám vždycky doběhne až do nějakého data, do kdy ho máte zaplacené. Nezruší se hned. Takže stačí aktivovat a v podstatě v zápětí zrušit. Měli by jste ho mít pak na měsíc nebo na jak dlouho jste si ho zpatili. Nic nemusíte hlídat. Naopak pak vás budou před koncem bombardovat upozornění, že vám brzy předplatné skončí…
    Ta roztříštěnost je a potřeba šesti aplikací je zlo. To je pravda. Na druhou stranu když má člověk jako stálice Max a Sky dohromady za 200,-, tak je to jako základ k nějaké IPTV docela v pohodě. Sweet.tv se dá snad pořídit za 750,- na rok… Možností, jak být pohodlný je spousta. A upřímně. Mě nevadí platit za streamy třeba 600,- měsíčně. Vadí mi platit koncesionářský poplatek a společnou anténu v baráku dohromady za podobnou částku, i když jí vůbec nevyužívám.

  11. Streamování je určitě pohodlnější, ale poskytovatelé si ty peníze prostě nezaslouží. Kvalita prudce upadá ve jménu “progresivity”. A když si náhodou nějaký zákazník dovolí byť konstruktivně vyjádřit nespokojenost je označen za x-foba, bigota nebo rasistu. Jediné na co ty firmy reagují jsou peníze. Vidíme u Netflixu, kvalita klesá, lidé ruší předplatné a tak Netflix najednou začal řešit sdílení účtů – něco co před x lety absolutně neřešili, jelikož nemuseli.
    Hry teda nestahuji. Některé tituly/firmy stále stojí za podporu a když se mi hra od nich líbí, chci další, takže koupím. U her mi spíše vadí, že začínají vymírat krabicové verze, třeba na krabičku Diablo 4 jsem se těšil, ale to je jiný příběh.

  12. Rád bych zde zdůraznil, že AAA hry v dnešní době nestojí 1500 Kč, máte pravdu. DNES TOTIŽ AAA HRY STOJÍ 70 EURO COŽ JE JEŠTĚ MNOHEM VÍC. Když už píšete příklady tak si je alespoň proverte.

    Krom toho, kvalita dnešních AAA her je otresna a i přesto stojí 70 euro jako například nová hra gollum že světa pana prstenů.

    1. Jé, já bych strašně moc chtěl vědět, o jak MNOHEM víc je těch 70E, já to asi nedokážu spočítat.

  13. Lidi.. A nechcete delat radsi neco užitečného, něco si přečíst, poslechnout, někam zajít… nez sedet u bedny a sledovat stupidity? To si zivot bez filmu a seriálu neumíte představit? To je mne vás dost lito…

  14. Jste úplně na omylů, člověk na internetu žádný obsah hledát nemusí.
    Na torrentovych stránkách je všechno hezký přehledně a nejlepší možné kvalitě,.HD,FHD,2k,4K, a to vše v h265.

    Víte na co budu platít 200 a více Kč za službu která je schopná přidat 2 Eng dabing 2 spanish ale ani jednou český do mnohá titulu.
    Z titulky si to můžu zadarmo stáhnout přeci.
    Za titulky platít nebudu, respektive platím jen prime Video ale tam jsme cenově úplně jinde

  15. Za software ani stream neplatím.. Vlastně si ani nedovedu představit kolik milionů jsem takto za život ušetřil. Kdybych každému dal co si řekl tak si myslím, že by mi ani výplata nestačila.

  16. Jenom poznámka: na placených televizích jsou některé filmy a seriály dostupné jen s titulky, přestože k nim český dabing existuje.
    Navíc v tom placené televize mají dost velký bordel, takže i mezi nadabovaný seriálem jsou některé díly bez dabingu.
    A to nemluvím o tom, že ne vždy jsou na placené TV k dispozici všechny řady seriálu.
    Takže i kdy osobně za dvě placené TV platím, tak občas stejně “musím” pirátit… 😉

  17. Vypadá to, že autor článku se nevyzná a sleduje pouze sračky. Mnoho věcí, které mám stažené se nedají oficiální cestou sehnat, nedají se sehnat s konkrétním dabingem nebo v dostatečném rozlišení. Nedá se sehnat prodloužená nebo původní verze, nedá se sehnat verze před aktualizací nebo verze fungující offline. To všechno chrání pirátství, které já zastávám jako formu ochrany informací. Osobně mám pirátské a koupené verze všeličeho. Ať se jedná o hudbu, filmy nebo hry. Ale kdybych měl kupovat všechno tak se nedoplatím. A co vy víte až zakážou nějakou tvorbu, protože není zrovna v souladu s dnešním myšlením světa, tak budou lidé, kteří tyto věci budou mít doma a zachrání je před zapomenutím. Online služby nesnáším, tvorba nízké úrovně za přemrštěné ceny, herecké výkony k blití a přílišná politická korektnost. Sám hromadné šíření moc nezastávám, ale když jsem se chtěl podívat na nějaké Japonské anime, tak to asi jen tak v obchodě nenajdu co? A navíc ve Full HD s 5 jazyky dabingu a 30 jazyky titulků. Znám i hudební skupiny, které nabádají lidí, ať si jejich hudbu stáhnou a sami ji pouští na internet.

    1. Koukám, že když někdo nesleduje anime nebo něco niche, tak automaticky sleduje sračky a nevyzná se, že? Jestli to vašemu sebevědomí pomůže, nebudu vám váš názor brát.

  18. Jednoduše. Když si můžu jako pirát sednout k televizi a stisknutím jednoho tlačítka pustit stream jakéhokoliv filmu nebo seriálu bez omezení, mám zaručenou funkčnost na jakémkoliv zařízení, je to pohodlné, 100% spolehlivé a v mnohem lepší kvalitě než ofiko, tak nevidím jediný důvod, proč bych měl platit za oficiální trapné nefunkční streamovací služby.

    Několikrát jsem se pokusil platit, zkoušet, využívat služby jako Google play, Netflix, Amazon a další. Buď mají chybu na serveru a nejde zaplatit, nebo nechtějí přijmout platební kartu, nebo si nemůžu pustit obsah v HD protože nemám jakési jejich speciální “podporované zařízení” i když moje zařízení bez jediného problému zvládá i 4k. A i když se mi podaří nějaký film pustit, tak jedině upravený a správně politicky korektní a samozřejmě si už nepustím takové filmy, které byly označené za nepřípustné moderní americkou ideologií. A pak ještě navigovat co se dá kde pustit v různých službách a za tyhle všechny problémy jim ještě platit dohromady tolik peněz. Ne, dík. Já platím jen za kvalitní služby a ne za nefunkční sračky prošpikované hyperkorektností.

    1. No vidíte, já s těmi placenými službami nikdy problém neměl.

  19. Hrozne kecy.Nemam chut platit ruzne sluzby.Mam chut jednou za cas videt nejaky film a ten si stahnu.Zbytek me nezajima.A jinak mam hodne penez.Jde zde o princip.

    1. Díky za názor, k bohatství samozřejmě gratuluji, je samozřejmě důležité to zmínit.

  20. Mám k tomu jeden důvod který navazuje na xyz placených služeb s xyz exkluzivitami. Pokud se jednou objeví filmotéka co bude mít cokoliv na co si vzpomenu od roku 1930 dodneška, a nebude stát výrazně (třeba dvakrát) víc než Netflix, rád si ji zaplatím. Btw, dnes stahují už jenom lamy, profíci jedou streaming. Stačí k tomu nějaké online úložiště a plugin do přehrávače.

  21. Když mám 4k HDR projektor, nechce se mi sledovat filmy ve FullHD. Mnohdy na streamovacích službách není maximální dostupná kvalita.

  22. Okej ten clanek je sice pravda, ale co mam delat kdyz se chci koukat na neco, co streamovaci sluzby nenabizeji? Proto proste pouzivam SCC. Mame zaplaceny asi 4 streamovaci sluzby, ktery ale nabizi jen cast toho co chci sledovat.. co kdyz dostanu naladu na to zkouknout nejakej serial, kterej bezel pred deseti lety? Nebo treba starej film? Jsem min pirat kdyz si ty sluzby platim, ale stejne k tomu mam jednu “nelegalni”?

  23. Ráda bych autora článku požádala, zda by mi osvětlil, jak moc velký jsem, jakožto pracující člověk v produktivním věku, hulvát, když kromě seriálových novinek a prověřených stálic, které se dají sehnat na streamovacích službách (pro info, platím si jich asi šest), chci sledovat i např. Fantasy seriály mého dětství, které možná nemají objektivně špičkovou kvalitu, ale představují pro mě srdcovou záležitost a krásnou nostalgii. Ty totiž nenajdu nikde, krom internetu, kam je nahráli podobní nadšenci (podle autora zjevně zpátečníci, hulváti, zloději a bůh ví co ještě) jako já. Děkuji PS: Příště by možná chtělo nejdřív myslet a pokusit se v sobě vydolovat kapku empatie a pak až volit ostrá slova kritiky. Absence takového chování je IMO mnohem větší hulvátství, než pirátství na netu.

    1. Děkuji za komentář! Obecně jsem toho názoru, že u věcí, které na streamovacích platformách nejsou, je stahování třeba z torrentů i částečně ospravedlnitelné. Nicméně pořád je třeba myslet na to, že daný obsah někdo vytvořil a ten někdo k němu třeba drží autorská práva. Proto bych se dobře podíval, zdali nelze najít třeba přes VPN.

      Článek se nicméně věnuje spíše standardnímu divákovi, který má možnost buď si obsah zaplatit, nebo si ho někde upirátit, bavit se o tom, jestli je v pořádku stahovat obsah, za který vlastně ani platit nelze, je trochu jiné téma (a zpětně lituji, že jsem ho v článku nerozebral alespoň částečně také).

      PS: Nemyslím si, že by má slova kritiky byla zase tak ostrá. Jestli se vás dotkla, tak se omlouvám.

  24. Když zabředneme do pochybného moralizování, jako autor, tak narazíme na další, problematické otázky.
    Například, je správné streamovací služby používat jednorázově, jako to dělá autor, ve stylu hamburgerového konzumenta – sežvýkat a zahodit? Právně jistě, ale samotní provozovatelé z takového chování nadšení nejsou, protože své produkty vyrábějí díky dlouhodobým předplatitelům, ne těm přelétavým. Ale uznávám, že streamovací služby si takový stav přivodily samy, respektive rozhodl trh.
    Nicméně, když to budeme brát z morálního hlediska, tak se můžeme bavit o jisté “vychcanosti” lidí kteří takovou taktiku uplatňují. Pak si může takový člověk klást otázku, proč z finančních důvodů zprznili, nebo dokonce zařízli jeho oblíbený seriál, když on “přece jako slušný občan dělá všechno správně”…

    A takto bychom mohli diskutovat dál., například na téma kina vs. stream. Takže pro příště doporučuji autorovi méně moralizování, urážek a více sebereflexe 😉

  25. Autor je kokot. Tímto zcela výstižným popisem bych mohl skončit, ale zkusím to trochu rozvést. Od té doby, co z každého hard disku, SSD disku, paměťové karty, CD/DVD, tiskárny a já nevím ještě z čeho všeho, platím autorský poplatek, je stahování čehokoliv naprosto legální. Dobře si pamatuji, jak korporace prolobovaly tento poplatek právě kvůli údajně extrémně vysoké míře stahování. Pokud, dle autora, stahování prakticky vymřelo, jak to, že příslušný poplatek dodnes nebyl zrušen? 😛 Nebyl, a proto mám plné právo si legálně stáhnout cokoliv. A s chutí to dělám. Věřím pouze datům, která mám uložená u sebe na disku. Když nějaká streamovací služba můj oblíbený seriál vyřadí z nabídky, anebo prostě a jednoduše “zavře krám”, tak přijdu o to, co jsem si platil. Ale hlavně si můžu ten stažený film/seriál pustit i na místě, kde internet není.

  26. Tvrdit, ze stahovani filmu je kradez, je jako tvrdit, ze vyfocenim osoby kradete jeji dusi…

  27. Autor se na to dívá pohledem své každodenní spotřební praxe. Ovšem je třeba si uvědomit, že život na předplatné končí v okamžiku, kdy vám vyschnou zdroje. Zatímco já si své oblíbené CD, DVD nebo BR vytáhnu ze šuplíku kdykoliv, předplatitelé mají smůlu. To vše včetně krabicových verzí her nebo rodinného domu zdědí mé děti. Zatímco fanoušci života na předplatné, se všemi pronájmy, leasingy, telefonními paušály a dalšími povinnými měsíčními platbami se jaksi sumarizací svého majetku trápit nebudou muset. Proč myslíte, že je snem každé společnosti transformovat své zboží ve službu? Jak morální je platit za přístup ke službám, které nemáte šanci využít (5.000.000.000 skladeb na Spotify,…)? A nakonec co se kultury týče, zdá se, že není příliš o co stát. Témata se recyklují, přidávají dražší efekty, nahrazují herci, z kreslených se dělají hrané a z hraných kreslené, ale zásadní přínos nevidím. Taktéž nejlepší hudby už byla dávno napsána a kdyby už žádná nová a velmi originální R’n’B nebo rapová skladba nevyšla, nic by se nestalo.

  28. On snad chce autor naznačit, že v těch uvedených kupách hnoje lze nalézt i kvalitní staré a kvalitně nadabované věci?

  29. Kdo nic nestahuje, podílí se na budoucnosti světa, ve kterém přežije jen mainstream a brak. Ano, “pirátění”, jak tomu říkáte vy, je sice nepohodlné, ale pro přežití kvalitního obsahu, který není mainstreamem, je naprosto zásadní. Ve skutečnosti by každý umělec měl být vděčný za to, že někdo obětuje část své datové kapacity jeho dílu a přispívá tím k jeho přežití. Toť vše.

  30. Autor tohoto članku nemuže o nečem takovém vedět témeř nic … podle fotky ještě moc mladej .
    1 . Vyhledat si serialy a filmy které vyšli na bluray za poslední tyden a pak si je najit na torrentech je min 3 x rychlejší než kontrolovat několik stream služeb ( pokud někdo tvrdí opak tak se ani nedivím že platí 😀 ) .
    2 . Lidi jsou liní proto platí , nechce se jim nic hledat , neví kde nebo jak ( přitom je to z mého pohledu mnohem jednoduší a rychlejší ) . Hlavně Česi si platí za pohodli i když s něma vyjebavají 😀 ubohé … např. NF začal všechny šileně omezovat a poroučet jak kdy kde za něco takového v životě platit nebudu ( dle mého nazoru by měli za něco takového platit oni mě ) navíc všichni vyhrožovali jak odhlasí předplatné a nic … prostě ovečky co si nechaji srát na hlavu 😀 Ubožaci jste díky takovím lidem si tady tenhle system dovolí cokoliv …podivejte se na Francii tak letaji zapalné lahve , všechno je rozmlacené nebo hoři ale Česi jsou liné prasata co se nechají omezovat a ojebávat .
    3 . Jak tady někdo psal platit si cca 6 stream služeb jen proto že na každe sledujete 1 serial …. asi nebudete v pořadku 😀 Nebo nejaké upozornění nekdě na něco jako wtf ?!?! Už jen tohle zabere hrozně moc času z mého pohledu ale to nemužete chapat protože jste uplně neschopní a liníí ( prostě už mám svuj system za ty roky který je mnohem rychlejší než nejaké streamy ) . Takže tady nepiště nesmysli kolik pirátení zabere času .. prostě jste lamy ( jak tady někdo psal … jen opačně ) . Streamy jsou pro neschopné debili kteří pod “piratěním” vídí max tak uložto 😀

    Sorry fakt sem musel a nemužu se přestat smát když tady generace Z piše o nečem o čem neví vubec nic …. Prostě jiná doba všechno se mění .

Comments are closed.