solarni-panel-pruhledny

Konec drahé elektřiny? Průhledné solární panely tenčí než vlas lze vytisknout na jakýkoli povrch

  • Vědci přišli na přelomový objev.
  • Fotovoltaické články nové generace vyrábí z perovskitu.
  • Jsou velmi tenké a ze Slunce pojmou více energie.

Vědci z Oxfordské univerzity vyrobili první ohebný „solární panel“ na světě, který je dostatečně tenký na to, aby se dal nainstalovat na jiné předměty a mohl sloužit jako přenosný zdroj energie.


Nepřehlédněte: Magická podívaná nad Českem: Noční obloha po 80 letech znovu zazáří, ale ne díky Měsíci


Průhledné solární panely mohou být za pár let úplně všude

Průlomová technika umožnila expertům vytvořit solární články 150krát tenčí než dosavadní panely na bázi křemíku, aniž by přitom ztratily cokoli ze svých schopností generovat energii. Tyto panely by nakonec mohly být aplikovány na téměř jakýkoli předmět jako snadno natištěná vrstva, například na automobily nebo pouzdra chytrých telefonů, což by umožnilo komukoli nabíjet na cestách, uvádí vědci.

Materiál z perovskitových struktur má tloušťku jen něco málo přes jeden mikron (0,001 mm). Výzkumníci ve studii vysvětlují, že do jednoho solárního článku poskládali více vrstev pohlcujících světlo. To umožnilo perovskitu využívat širší světelné spektrum a generovat více energie ze stejného množství slunečního svitu.

Mimochodem, nový materiál již získal certifikát japonského Národního institutu pokročilé průmyslové vědy a technologie s více než 27% energetickou účinností. To odpovídá výkonu konvenční fotovoltaiky.

Solární panel
Solární panel z perovskitu; zdroj: Oxford University Physics

Mohou se objevit na telefonech, autech a dalších věcech

„Během pouhých pěti let experimentování s naším přístupem založeným na stohování neboli více spojích jsme zvýšili účinnost přeměny energie z přibližně 6 % na více než 27 %, což je téměř na hranici toho, čeho dnes může dosáhnout jednovrstvá fotovoltaika,“ řekl člen oxfordského týmu Shuaifeng Hu. „Věříme, že tento přístup by časem mohl umožnit fotovoltaickým zařízením dosáhnout účinnosti přesahující 45 procent.“

Výzkumníci si dokáží představit, že perovskitové povlaky budou jednou aplikovány na různé typy povrchů pro výrobu levné solární energie, například na střechy automobilů a budov, a dokonce i na zadní strany mobilních telefonů.

„Pokud bude možné tímto způsobem vyrábět více solární energie, můžeme předpokládat, že v dlouhodobém horizontu nebude nutné používat křemíkové panely nebo stavět další a další solární farmy.“

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Michigan State University, zdroj: techSpot, ox.ac.ukLive Science

Total
0
Shares