solarni-panel-pruhledny

Konec drahé elektřiny? Průhledné solární panely jsou tak tenké, že je lze vytisknout na jakýkoli povrch

  • Vědci přišli na přelomový objev.
  • Fotovoltaické články nové generace vyrábí z perovskitu.
  • Jsou velmi tenké a ze Slunce pojmou více energie.

Vědcům z Oxfordské univerzity se podařil průlom s tzv. zázračným materiálem – perovskitem. Je více než stokrát tenčí než lidský vlas a dokáže generovat solární elektřinu stejně efektivně jako tradiční solární panely. Na rozdíl od těchto tuhých, jednoúčelových desek, lze však perovskit nainstalovat na téměř jakýkoli povrch: například na auta, oblečení, budovy, a dokonce i mobilní zařízení.


Nepřehlédněte: iPhone 16 už se vyrábí. Apple čeká, že se na něj zase budou stát dlouhé fronty


Průhledné solární panely mohou být za pár let úplně všude

Odborníci z katedry fyziky Oxfordské univerzity ohlásili převratnou inovaci v oblasti solární energie. Vytvořili miniaturizované solární panely, které jsou dostatečně tenké, aby se daly vytisknout na jakýkoli předmět při zachování srovnatelného energetického výkonu, jakým oplývají dnešní solární panely.

Pomocí speciální techniky mohou vědci do jednoho solárního článku poskládat více vrstev pohlcujících světlo. To umožňuje perovskitu využívat širší spektrum světla a generovat více energie ze stejného množství slunečního svitu. Mimochodem, nový materiál již získal certifikát japonského Národního institutu pokročilé průmyslové vědy a technologie s více než 27% energetickou účinností. To odpovídá výkonu konvenční fotovoltaiky.

„Během pouhých pěti let experimentování s naším přístupem založeným na stohování neboli více spojích jsme zvýšili účinnost přeměny energie z přibližně 6 % na více než 27 %, což je téměř na hranici toho, čeho dnes může dosáhnout jednovrstvá fotovoltaika,“ řekl člen oxfordského týmu Shuaifeng Hu. „Věříme, že tento přístup by časem mohl umožnit fotovoltaickým zařízením dosáhnout účinnosti přesahující 45 procent.“

Solární panely, fotovoltaika
Zdroj: Massachusetts Institute of Technology

Mohou se objevit na telefonech, autech a dalších věcech

Nový materiál je stopadesátkrát tenčí než křemíková destička a má tloušťku jen něco málo přes jeden mikron. Jeho flexibilita znamená, že solární energie již není vázána na pevné panely a solární farmy, které zabírají rozsáhlé plochy, vysvětlují experti.

Výzkumníci si představují budoucnost, kdy budou perovskitové solární „povlaky“ všude, k čemuž přispějí i prudce klesající náklady na solární panely. Po devadesátiprocentním propadu cen od roku 2010 jsou již téměř o třetinu levnější než fosilní paliva.

Perovskit je mnohými označován za „zázračný materiál“, protože může způsobit revoluci ve všech oblastech, od vysokorychlostních telekomunikací až po technologie obnovitelné energie. Jeho potenciál pro solární panely se neomezuje pouze na zvýšení účinnosti oproti tradičním křemíkovým článkům, ale i na zcela nová využití.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Michigan State University, zdroj: techSpot, ox.ac.uk

Total
0
Shares
15 komentářů
  1. Tak jen to hlavně neprodejte zase do Číny! Začněte to masivně vyrábět a prodávat v Evropě a snad se dočkáme té minimalizaci uhlíkové stopy! Neutrální uhlíková stope je mýtus. To bychom nesměl ani dýchat a tedy žádný živočich, savec na Zemi, včetně člověka!!

    1. Můžete pálit lesy a dýchat kolik chcete a uhlíku bude pořád stejně. Pálením fosilnich paliv přidáváte uhlík do oběhu.

    2. Tak to jste velice najivní . Tento zkorumpovaný svět to zamkne do sejfu a po lidech bude vyžadovat xkrát višší platby za energie .

  2. Problém není v nedostatku nebo ceně solární elektřiny, jako že jí je málo, ale v tom, že když svítí slunce, je jí nadbytek, nestíhá distribuce a je drahé ukládání. A další problém v tom, že když zrovna nesvítí, musí se elektřina brát z jiných zdrojů. Zázračné technologie se objevují každý týden, ale z laboratoře do praxe je daleko.

    1. Mám ostrovní 3,5 kWp a 3/4 roku elektřina zadarmo. Pořídil jsem ji za 140 000, dnes za 1/2 neni problém. Jen čekám na na učínější v zimě pro levnější samostatnost. dnes nusím zimu zálohovat.

    1. Zatím bohužel velmi omezená životnost. Před tak 10ti lety byl takto prezentován článek fungující na rádiovém principu. Na plastovém podkladu technikou tisku byly vytvořeny mikroskopické anténky a u každé polovodičová dioda. Tyto panely (fólie) měly taky laboratorně měřeno účinnost přes 50%. Do pěti let se měly hromadné vyrábět. A kde je jim konec?

    1. Mohli jsme ji mít podstatě levněji, ale to by jsme nesměli zbytečně otálet.
      Jen taková malá otázka. Kde chcete brát EE když nebude svítit sluníčko?

  3. Hezky se to čte, ale jak se takto získaná energie bude danit? Fotovoltaika má svůj měřák a je jen otázkou času kdy naše Strana a vláda spustí tento nový zdroj daní – ze Slunce. Asi by se na takto vytvořené mobilní zdroje (potahu mobilů, oděvů, aut…) musel vytvořit nějaký daňový paušál (v některých případech nejlépe opakovaný) při nákupu. Podobně jako se u datových nosičů vybírají daně za autorská práva. Přece by stát nedovolil zbytečné obohacování svých obyvatel… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..