Kuchyně

Konec drahé elektřiny? Panelákové tepelné čerpadlo se vejde do kuchyně pod dřez

  • Malé tepelné čerpadlo boří zažité stereotypy
  • Zavěsí se do kuchyňské linky, kde nebude překážet

Švédský výrobce Qvantum představil tepelné čerpadlo pro byty, které je tak kompaktní, že se vejde pod kuchyňský dřez. Novinka nabízí integrované vytápění, chlazení a ohřev vody v jednom systému.


Nepřehlédněte: Svět se směje: Ruský iPhone je totální propadák. Telefon museli vyrobit úplní amatéři


Malé tepelné čerpadlo

Blíží se konec vysokých účtů za elektřinu? K nižším zálohám může přispět fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo. Instalace obou systémů ale není snadná a už vůbec ne levná. Částky se šplhají do statisíců a mnoho rodin na takové řešení ani náhodou nedosáhne. A pokud bydlíte v bytě, můžete podobné starosti rovnou hodit za hlavu.

Díky novému vynálezu společnosti Qvantum jsme možná o krok blíže světu bez vysokých účtů – firma totiž vyrobila tepelné čerpadlo, které vybalíte z krabice a „snadno“ zavěsíte v kuchyni. Jednotka o výkonu 6 kW je modulární, což usnadňuje její instalaci a obsluhu. Rozměry čerpadla jsou 230 × 430 × 410 milimetrů. A hmotnost? Pouhých 30 kilogramů!

Předinstalovanou vnitřní vodní jednotku lze zavěsit na zeď kdekoli v bytě. Její rozměry jsou 500 × 500 × 1050 mm, hmotnost je 95 kg a objem činí 145 litrů, uvádí švédský výrobce.

Čerpadlo je založeno na lokálních nízkoteplotních sítích dálkového vytápění s centrálně umístěnými tepelnými bloky, přičemž energii v těchto sítích využívá k ohřevu i chlazení.

Qvnatum
Zdroj: se souhlasem Qvnatum

V zimě vytopí byt

Společnost uvádí, že její tepelná čerpadla pro bytové domy zvládnou generovat teplou vodu o teplotě až 70 °C. Přebytečné teplo a chlad se pak odvádí podél okruhu a energie se recykluje do sítě.

„Tento koncept je známý jako dálkové vytápění páté generace a ve srovnání s plynovým vytápěním šetří přibližně 80 % energie,“ píše server Electrec. Pokud se používá elektřina z obnovitelných zdrojů, má nulové emise uhlíku.

Aby společnost Qvantum uspokojila poptávku, staví novou továrnu, která bude mít výrobní kapacitu přibližně 50 000 tepelných čerpadel ročně. Otazník však zatím visí nad tím, kdy ji uvede do provozu.

Kromě nových tepelných čerpadel pro domácnosti prodává Qvantum také tepelná čerpadla využívající odpadní teplo a tepelná čerpadla vzduch-voda o výkonu od 4 do 192 kW.

Zdroj náhledové fotografie: Taylor Flowee / Unsplash, zdroj: Electrec

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. Pokud se používá elektřina z obnovitelných zdrojů, má nulové emise uhlíku. Obnovitelné zdroje nejsou bez uhlíku!

  2. Buď se autor o den spletl (apríl je až zítra) nebo chyběl ve škole na fyzice. Nebo jen naletěl na reklamu, tepelné čerpadlo a solár je skvělý kšeft, ač se objektivně skoro nikde nevyplatí ani při dnešních cenách energie . Bylo by to hezké, ale tepelné čerpadlo opravdu není kouzelná skřínka, která nám vyčaruje teplo. Jen za cenu energie přečerpá teplo, jak má v názvu. Někde to teplo musí vzít….
    Petr V.

    1. Ano, bere ho z okolního prostředí, tj. u tohoto typu ze vzduchu. Záleží na COPu (SCOPu u novějších TČ), ale tepla to vyrobí v poměru 1:2 (1kw el. : 2kw tepla při -20C, až 1:5 (1kw el. : 5kw tepla při cca 25), při 7C a otopné vodě 35C např. 1:4).

      1. Takže si zavěsím jednotku do kuchyně s cca 30 m3 objemu a ta mě bude v zimě topit aniž otevřu okno? Asi perpetum mobile po vyčerpání energie z těch 30 m3.

  3. Prosím o info, zdabuž má to panelákové tepelné čerpadlo Qvantum u výrobce nějaké označení a zda se dá už někde objednat.

  4. Proč tomu nevěřím ! Aha, zákon zachování energie. Navíc už v každé kuchyni minimálně jedno tepelné čerpadlo máme, jmenuje se chladnička. Tím nechci úplně tuto myšlenku shazovat, protože odpadního tepla je v každém domě panelákového typu dost a dost a obvykle zbůhdarma odtéká do kanalizace, ovšem uváděné hodnoty mi připadají spíš jako zbožné přání, či spíš jako byznysplán na čerpání dotací.

Comments are closed.