NASA, raketa

Kolonizovat Mars poletíme jadernou raketou. Sunbird dopraví člověka až na okraj galaxie

  • Lidstvo se chystá zabydlet na Měsíci a Marsu.
  • Pulsar Fusion proto pracuje na raketě s jaderným pohonem.

Raketa Sunbird může otřást vesmírným výzkumem, protože by mohla dopravit lidstvo na Mars a k dalším vzdáleným světům za polovinu obvyklé doby.


Nepřehlédněte: Na Mars za neuvěřitelných 30 dní? Rusko vyvíjí revoluční pulzní motor pro meziplanetární lety


Sunbird? Síla jaderného pohonu!

Kosmická plavidla používají v dnešní době standardně chemický pohon. Ten však není zcela výkonný a mnoho soukromých společnosti proto usiluje o změnu. Pracovat tak začaly na nových možnostech, mezi které patří třeba i jaderný pohon. Právě na tomto konceptu staví britský startup Pulsar Fusion, který oznámil plány na stavby rakety Sunbird pro meziplanetární cesty.

Experti přirovnávají Sunbird k vesmírnému tahači, protože na rozdíl od současných kosmických raket, které startují ze zemského povrchu, bude uložena v orbitálním doku, odkud bude k Marsu a dalším planetám vozit potřebný náklad a astronauty.

Zdroj jaderné energie poslouží motoru i všem palubním přístrojům Sunbirdu. Trochu ovšem zamrzí, že nový supervýkonný motor existuje zatím jen na papíře, i když s počátečními testy na oběžné dráze se prý počítá již v blízké budoucnosti.

Raketa na jaderný pohon Sunbird
Raketa na jaderný pohon Sunbird | foto: Pulsar Fusion

Na Mars v rekordním čase

Inženýři startupu Pulsar Fusion slibují, že raketa dopraví lidstvo k Marsu za polovinu obvyklé doby. Připomeňme, že v současnosti může let na Mars s použitím konvenčních motorů trvat téměř rok v jednom směru, což je pro astronauty nebezpečné kvůli kosmickému záření a vystavení radiaci. Ambiciózní britský projekt cílí na výzkum vesmíru ve velkém měřítku, včetně pilotované mise na Mars, meziplanetárních cest, vznik a fungování planetárních stanic.

Jaderný pohon není novinkou

První plány na jaderný pohon spadají do padesátých let minulého století. Vesmírná plavidla a rakety na jaderný pohon s sebou nicméně nesou i určité riziko. Například v roce 1987 spadl do kanadské tundry ruský satelit Kosmos 954, jehož trosky byly radioaktivní.

Na vývoji nového vesmírného pohonu, který využívá principu jaderného štěpení, pracuje i americká NASA. Pokud vše půjde podle aktuálních plánů, první testovací verze nové rakety se do vesmíru vydá do konce desetiletí.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Pulsar Fusion, techcrunch

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..