NASA, kometa

Kolem Země proletí gigantická kometa, které narostly rohy. Znovu ji uvidíme až za 71 let

  • Vědci pozorují rohatou kometu
  • Na šířku měří 230 000 kilometrů

K neobvyklému jevu došlo v důsledku sopečné erupce, která způsobila, že kometa zazářila jako malá hvězda a do vesmíru vyvrhla superchladné magma. Je to poprvé za téměř 70 let, co byla kometa pozorována při erupci, uvádí vědci.


Nepřehlédněte: Už jste ve vesmíru viděli žhnoucí otazník? Senzační! říkají nadšení vědci NASA


12P/Pons-Brooks

Kometa pojmenovaná 12P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa. Na rozdíl od většiny ostatních komet se plyn a led ve středu této komety jednou za čas nahromadí natolik, že nebeské těleso prudce exploduje a vystřelí proudy kryomagmy velkými trhlinami ve svém plášti.

Podle serveru Spaceweather.com uplynulý měsíc několik astronomů zaznamenalo velkou explozi, díky které se kometa stala náhle asi stokrát jasnější, než obvykle. Náhlý nárůst jasu přičítají tomu, že oblak kolem komety, tzv. koma, náhle nabobtnal plynem a ledovými krystalky uvolněnými z nitra 12P/Pons-Brooks, v důsledku čehož se směrem k Zemi odrazilo více slunečního světla.

I díky tomu kometa vypadá, jako by jí narostly rohy. Po několika dnech se navíc rozrostla na šířku přibližně 230 000 kilometrů, což je 7000krát více než její jádro, jehož průměr se odhaduje na „pouhých“ 30 kilometrů. Odborníci deformovanou kometu přirovnali k Millenium Falcon, jedné z ikonických vesmírných lodí z Hvězdných válek.

kometa 12P:Pons-Brooks
Zdroj: NASA

Kometa, která vypadá jako kosmická loď

„Neobvyklý tvar komy je pravděpodobně způsoben nepravidelností ve tvaru jádra komety 12P,“ uvedl vědec Richard Miles. „Odtékajícímu plynu pravděpodobně částečně bránil v cestě vyčnívající lalok v jádře, který vytvořil „zářez“ v rozšířené komě. Jak se plyn od komety dále vzdaloval a rostl, zářez neboli stín byl stále patrnější. Rozšířená koma však nakonec zmizí,“ dodal Miles.

12P má jednu z nejdelších známých oběžných dob ze všech komet. Trvá přibližně 71 let, než kometa plně oběhne kolem Slunce a za tu dobu procestuje nejvzdálenější části sluneční soustavy. Kometa by měla dosáhnout nejbližšího bodu ke Slunci 21. dubna 2024 a nejblíže k Zemi se přiblíží 2. června 2024, kdy bude viditelná na noční obloze.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro

Total
0
Shares