- Směrem k Zemi se obrovskou rychlostí blíží asteroid
- K modré planetě dorazí během dnešního dne
K Zemi se dnes podle amerického vesmírného úřadu NASA přiblíží asteroid o velikosti autobusu. Kolem modré planety by měl proletět ve vzdálenosti pouhých 90 tisíc kilometrů, píše ScienceAlert. Alarmující je, že ještě před několika dny o něm vědci vůbec netušili.
Nepřehlédněte: Válka hackerů: Anonymous vymazali proruskou skupinu Killnet z Twitteru. Máme na vás spadeno, hlásí
K Zemi se blíží asteroid
Astronomové objevili asteroid pomocí dat z výkonných hledacích systémů PST (Panoramic Survey Telescope) a Pan-STARRS. Zkratka Pan-STARRS znamená the Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System, čili česky něco jako Panoramatický přehlídkový teleskop a systém rychlé reakce.
Vědci asteroid s názvem 2022 NF detekovali 4. července a vypočítali jeho velikost a trajektorii letu, přičemž určili, že je široký 5,5 až 12,5 metru a kolem Země proletí v bezpečné vzdálenosti 90 tisíc kilometrů, což představuje asi 23 procent vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.
Kvůli své (malé) velikosti 2022 NF nesplňuje kritéria NASA pro označení „potenciálně nebezpečný asteroid“, protože takový asteroid musí mít na délku alespoň 140 metrů.
Astronomers Just Detected an Asteroid That's Passing Extremely Close to Earth Today https://t.co/5BK5iJIEdE
— ScienceAlert (@ScienceAlert) July 7, 2022
2022 NF je jedním z více než 29 000 objektů v blízkosti Země, které NASA každý rok sleduje a patří do skupiny NEO (Near-Earth Object). Většina objektů ve skupině NEO je naštěstí extrémně malá, což je případ právě i asteroidu 2022 NF.
Planetární obrana
NASA si uvědomuje, že dopad ničivých vesmírných těles se nikdy nedá vyloučit, a proto pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil asteroid katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos na podzim stane planetka Dimorphos, do které narazí speciální modul. Vědci doufají, že úspěšně ovlivní trajektorii planetky a vychýlí ji ze současného kurzu.
Zdroj náhledové fotografie: Asteroid / Pixabay, zdroj: ScienceAlert