- Americká sonda LRO poslala vědcům neobvyklý snímek
- Ukazuje jihokorejskou družici, která přelétá nad Měsícem
V uplynulých dnech jste se různě na internetu mohli dočíst o záhadném objektu vyfoceném na oběžné dráze Měsíce, který byl identifikován NASA. Fotografie, které jsou pravé, skutečně ukazují tenké tmavé plavidlo nad měsíčním povrchem, které se pohybuje zjevně vysokou rychlostí. Snímek pořídila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), ale navzdory zprávám v médiích není a nikdy nebylo žádnou velkou záhadou, o jaký objekt se jednalo.
Nepřehlédněte: „Je mimo lidské chápaní času a prostoru.“ NASA objevila největší galaxii ve vesmíru
NASA zkoumá Měsíc
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) před pěti lety vypustil sondu Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), jejímž úkolem je podrobně mapovat povrch Měsíce a vyhledávat potenciální místa přistání, zdroje a zajímavé útvary. Družice zmapovala již přibližně 98,2 % měsíčního povrchu, vyjma hluboce zastíněných oblastí v polárních oblastech.
Nedávno se jí však podařilo vyfotit jihokorejský lunární orbiter Danuri, jehož kamera ShadowCam je navržena tak, aby zkoumala trvale zastíněné oblasti na měsíčních pólech a hledala jakékoli náznaky ložisek vodního ledu.
Činnost Danuri by mohla vědcům poskytnout cenné údaje pro budoucí mise v rámci programu NASA Artemis, jehož cílem je přistání astronautů na Měsíci v roce 2025 nebo 2026.
Korejská sonda Danuri
„Vzhledem k vysokým relativním rychlostem mezi oběma sondami (přibližně 11 500 kilometrů za hodinu) potřeboval operační tým LRO v Goddardově středisku kosmických letů NASA v Greenbeltu ve státě Maryland vynikající načasování při nasměrování LROC na správné místo ve správný čas, aby Danuri, první jihokorejskou sondu u Měsíce, zachytil,“ uvádí NASA v oficiálním prohlášení.
Vyfocení družice vyžadovalo co nejpřesnější načasování a superrychlou závěrku, přesto bylo rozmazání družice nevyhnutelné.
„I když expoziční doba kamery LRO byla velmi krátká, pouhých 0,338 milisekundy, Danuri se přesto jeví rozmazaná v desetinásobku své velikosti v opačném směru pohybu kvůli relativně vysokým rychlostem pohybu mezi oběma družicemi,“ uzavřela NASA.
Zdroj: NASA, shadowcam.asu.edu, IFLScience