- Spojené státy slibují, že kontrolu nad jadernými zbraněmi nepřenechají strojům
- To samé vyžadují od Ruska a Číny, ty však zatím mlčí
Ze všech stran slýcháme, jak se postupně technologie umělé inteligence propracovávají do segmentu vojenství, do zbraňových systémů a podobně. Nejsme přitom tak daleko od nasazení robotizovaných zbraní přímo na frontu – dobrou ukázkou jsou bezpilotní drony, které našly využití již teď. Jak to ale bude s AI v případě řízení jaderných zbraní?
Nepřehlédněte: USA testují masivní samořídící tank. Rusko a Čína nic takového nemá
USA nepustí AI k jaderným zbraním
Úředník amerického ministerstva zahraničí pro kontrolu zbrojení Paul Dean na online briefingu uvedl, že Washington se jasně a pevně zavázal k tomu, že jaderné zbraně budou mít pod kontrolou lidé, nikoli umělá inteligence. Dean dodal, že stejný závazek přijala i Velká Británie a Francie.
Tyto tři státy mají dohromady 5 759 jaderných hlavic, které lze použít jako zbraně hromadného ničení. Konkrétně USA jich vlastní 5 244, Francie 290 a Velká Británie 225.
Co Rusko a Čína?
„Uvítali bychom podobné prohlášení od Číny a Ruské federace. Myslíme si, že je to nesmírně důležitá norma odpovědného chování. Bylo by to něco, co by bylo v kontextu P5 velmi vítané,“ prohlásil Dean.
P5 představuje hlavní koalici států vlastnících jaderné zbraně v rámci Organizace spojených národů (OSN). Do této koalice patří Rusko, Čína, USA, Francie a Velká Británie.
Obzvlášť velké téma je to pro Rusko, jehož čelní političtí představitelé hrozí taktickým svržením atomové bomby na území Ukrajiny prakticky od začátku konfliktu. Ruská federace ani Čína však zatím podobný závazek jako USA a další státy nepřijaly. Dle dostupných informací přitom Rusko vlastní 5 889 jaderných hlavic, Čína pak 410.
Zdroj náhledové fotografie: Sammy-Sander / Pixabay, zdroj: TechSpot