Gum 3, mlhovina

Kapr koi ve vzdáleném vesmíru, vědci NASA zveřejnili unikátní fotografii

  • Vědci v dalekém vesmíru spatřili něco neskutečného
  • Známá ryba koi září v celé své kráse

Největší optický teleskop na světě, ELT (Extremely Large Telescope), není mezi laickou veřejností známý jako Webbův vesmírný dalekohled, to ovšem neznamená, že za ním svými schopnostmi zaostává. Důkazem je fantastická fotografie mlhoviny Gum 3.


Nepřehlédněte: Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou. Čas je pouhá iluze, říkají vědci


NASA našla ve vesmíru kapra koi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil před začátkem letních prázdnin snímek, na němž vzdálená mlhovina tvarem a barvami připomíná populárního kapra koi.

Gum 3 je mezihvězdný oblak plynu a prachu, který se nachází zhruba 3 600 světelných let od Země mezi souhvězdími Jednorožce a Velkého psa. Je pojmenován po zesnulém australském astronomovi Colinu Stanley Gumovi, který katalogizoval 84 mlhovin na jižní obloze.

Předpokládá se, že Gum 3 je aktivní hvězdná školka, kterou osvětlují mladé hvězdy. Jejich silná záře vytváří zábavný obrazec podobný rybě koi. „Když intenzivní ultrafialové záření z blízkých mladých hvězd dopadá na atomy vodíku v oblaku, vyzařuje viditelné světlo velmi specifických barev, které na snímku vidíme jako odstíny červené a růžové,“ píše se v prohlášení Evropské jižní observatoře (ESO).

Gum 3, mlhovina
Zdroj: ESO / NASA

„Současně drobné částečky prachu uvnitř oblaku odrážejí světlo hvězd, zejména modré barvy, podobně jako obloha zde na Zemi vypadá modře. Díky této hře barev je pohled na mlhoviny, jako je tato, velkolepý.“

Snímek výše ukazuje nejen okázalou hru barev, ale i jednu anomálii. V oblasti napravo od nejjasnější a nejrůžovější části oblaku se nachází tmavá skvrna. Není to proto, že by v této oblasti bylo méně hvězd. Ve skutečnosti se jedná o velký chuchvalec prachu, který blokuje část viditelného spektra – prach v podstatě zakrývá hvězdy a blokuje pozorování pomocí ELT.

Pulzar vyfoukl přízračnou ruku o délce 150 světelných let

Nejde o první ani poslední snímek vědců, který upoutal pozornost příznivců astronomie. V listopadu loňského roku rentgenová observatoř Chandra pořídila snímek, který vzdáleně připomíná lidskou ruku.

Útvar, kterému se přezdívá Ruka boha (anglicky Hand of God), vznikl při zániku masivní hvězdy. Tato katastrofická událost po sobě zanechala rychle rotující superhusté hvězdné těleso známé jako pulzar, napsal server The Space.

Zdroj náhledové fotografie: ESO / NASA, zdroj: Popular Science, ESO

Total
0
Shares