Asteroid

K Zemi se rychle blíží mysteriózní asteroid a vědci netuší, z čeho se skládá. Všimli si ho na poslední chvíli

  • Kolem modré planety proletí asteroid
  • Kdy mu můžeme zamávat a hrozí nám snad nějaké nebezpečí?

K Zemi letí vysokou rychlostí asteroid. Tentokrát je velký jako dopravní letadlo, ale i kdyby tomu tak nakonec nebylo, trápit se tím vůbec nemusíme, uklidňuje Evropská kosmická agentura (ESA). Vesmírný balvan, pojmenovaný 2015 RN35, totiž naši planetu mine v komfortní vzdálenosti 686 tisíc kilometrů – tedy asi ve dvojnásobku průměrné vzdálenosti, v jaké se od Země nachází Měsíc.


Nepřehlédněte: Našli jsme největší galaxii ve vesmíru, hlásí NASA. Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru


Kolem Země proletí asteroid

V blízkosti Země už za pár dní „prosviští“ další asteroid. Kolem modré planety proletí ve vzdálenosti necelých 700 tisíc kilometrů, takže bude viditelný i pro běžné hvězdářské dalekohledy. „2015 RN35 nebude na obloze zářit tak jasně jako betlémská hvězda před tisíciletími. Je menší než Socha Svobody a v astronomických měřítkách docela malý,“ píše ESA. Vědci doufají, že od amatérských astronomů o tomto blízkozemním asteroidu získají co nejvíce informací.

Asteroid
Zdroj: Buddy_Nath / Pixabay

Vědci o něm nemají bližší informace

„Tento asteroid není příliš známý. Nevíme, z čeho se skládá, ani jak přesně je velký (odhad je 60 až 140 metrů), ani jestli se otáčí kolem své osy, dokonce neznáme ani jeho detailní dráhu,“ zmiňuje ESA.

„Zatímco obrovské asteroidy zabijáky jsme už téměř všechny našli, většinu těchto středně velkých planetek, kterých je několik set tisíc a které by v případě dopadu mohly napáchat v dané oblasti velké škody, jsme zatím neobjevili.“

Více informací o asteroidu se vědci dozví ve čtvrtek 15. prosince, kdy se balvan přiblíží k Zemi a zaměří ho síť špičkových teleskopů, aby pomohly určit jeho přesnou trajektorii.

O asteroidech se nedávno hovořilo také v souvislosti s obrovským kosmickým balvanem, který se posledních osm let schovával v záři Slunce. Vědci tvrdí, že tak velký vesmírný šutr v poslední době nezpozorovali. A jedno ví naprosto jistě: Pokud by planetka 2022 AP7 narazila do Země, svět, jak ho známe, by přestal existovat.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: ESA

Total
0
Shares