NASA, kometa

K Zemi se blíží kometa z jiné sluneční soustavy. Nad Českem snad bude vidět i pouhým okem

  • Sluneční soustavou se řítí kometa Nishimura
  • Vědci ji dlouho přehlíželi
  • Nad Českem bude možná vidět i pouhým okem

Koncem ledna a začátkem února bylo na severní polokouli možné vidět „zelenou kometu“ C/2022 E3 (ZTF). Naposledy v blízkosti kolem Země proletěla před asi 50 000 lety během poslední doby ledové. O několik měsíců později nás něco podobného čeká znovu – k naší planetě se blíží kometa, kterou věci objevili teprve nedávno.


Nepřehlédněte: Nové Galaxy Watch6 jsou boží! A ještě na nich ušetříte 3 tisíce


K Zemi se blíží kometa

Kometu objevil Hideo Nishimura, amatérský astronom z Japonska, když se 11. srpna přiblížila k vnitřní sluneční soustavě. Nyní se pohybuje směrem k Zemi a postupně zjasňuje. Než navždy opustí naše vesmírné sousedství, ledový objekt pravděpodobně 100krát zjasní, což znamená, že bude na noční obloze zářit jako hvězda.

Nishimuru (C/2023 P1) lze dnes spatřit pomocí teleskopů v souhvězdí Blíženců, uvádí server EarthSky a přidává, že v současnosti září s jasností 9,4 magnitudy. Pro vysvětlenou: Větší kladné číslo znamená slaběji zářící objekt, zatímco záporné číslo znamená, že objekt je na obloze jasnější. Pro srovnání, nejjasnější hvězda na obloze (kromě Slunce) je Sírius s -1,46 magnitudy a Měsíc v úplňku má -13 magnitudy.

Ještě během srpna a září se kometa přesune do souhvězdí Raka, v polovině září do Lva a poté do Panny. Nejjasněji bude zářit v polovině září, kdy dosáhne magnitudy 3,2. K tomu dojde ve chvíli, kdy bude nejblíže Slunci a Zemi, poté se bude opět vzdalovat a slábnout. Během nejjasnějšího období bude snad bude Nishimura viditelná i pouhým okem, doufají vědci.

Kometa bude nejblíže k Zemi 13. září, kdy bude prolétat kolem ve vzdálenosti 27 milionů kilometrů, ale nejjasnější ve svém nejbližším bodě ke Slunci (tzv. perihéliu) bude 18. září, kdy se přiblíží k naší hvězdě blíže než planeta Merkur. Astronomové budou mít v tento den nejlepší šanci kometu spatřit po západu Slunce, kdy bude Panna viditelná blízko obzoru.

Jediná šance

NASA Nishimuru považuje za hyperbolickou kometu. Stručně řečeno se jedná o objekty, které navštíví vnitřní sluneční soustavu pouze jednou a poté jsou gravitací Slunce vymrštěny do hlubokého vesmíru.

Většina hyperbolických komet k nám míří z Oortova oblaku, rozsáhlého sférického obalu ledových těles, o němž vědci tvrdí, že obklopuje sluneční soustavu.

Začátek Oortova oblaku se nachází ve vzdálenosti přibližně 2 000 až 5 000 astronomických jednotek (AU), přičemž jedna AU je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem: 150 milionů kilometrů. Podle NASA může být vnější okraj Oortova oblaku vzdálen od naší hvězdy až 10 000 AU nebo dokonce 100 000 AU.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Newsweek

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. no , já bych to nepodceňoval aby to zase nebyla kosmická loď, kde jsme za ní jen čuměli a pak jsme se začali dohadovat, byla nebyla a na nic jsme se nezmohli

    1. 1) to nebude kosmická loď 2) i kdyby to byla kosmická loď a já bych vyhrál miliony v jackpotu , není lidstvo ve stavu , kdy rozdíl mezi podceňováním a přeceňováním je nějaký významný 3) nic nezmůžeme.

  2. “Většina hyperbolických komet k nám míří z Oortova oblaku, rozsáhlého sférického obalu ledových těles, o němž vědci tvrdí, že obklopuje sluneční soustavu.” – tedy nikoli z jiné sluneční soustavy, jak uvádí titulek

Comments are closed.