- Vědci pozorují neobvyklou kometu
- Je široká 230 000 kilometrů
K Zemi letí kometa a ne tak ledajaká. 12P/Pons-Brooks, která nyní vypadá jako kosmická loď z Hvězdných válek, se k naší planetě vrací po dlouhých 71 letech, píše server Live Science.
Nepřehlédněte: Očekávaná funkce WhatsAppu je tady! Klasické textovky končí
Rohatá kometa 12P/Pons-Brooks
Zdá se, že neobvyklé vulkanické kometě letící směrem ke Slunci po explozi „narostly rohy“, což způsobilo, že září jako malá hvězda a vyvrhuje do vesmíru superchladné „magma“.
12P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická – neboli studená sopečná – kometa. Stejně jako všechny ostatní komety je tento ledový objekt tvořen pevným jádrem vyplněným směsí ledu, prachu a plynu a je obklopen mlhavým oblakem plynu zvaným koma, který uniká z nitra komety.
Na rozdíl od většiny ostatních komet se však plyn a led uvnitř jádra 12P jednou za čas natolik nahromadí, že nebeský objekt může prudce explodovat a vystřelovat své mrazivé vnitřnosti, známé jako kryomagma, velkými trhlinami v plášti jádra ven do vesmíru.
20. července zaznamenalo několik astronomů velký výbuch, po kterém se kometa náhle stala asi 100krát jasnější, než obvykle, uvádí server Spaceweather.com.
K nárůstu jasu došlo, když se koma komety náhle nafouklo plynem a ledovými krystalky uvolněnými z jejího nitra, což jí umožnilo odrážet více slunečního světla zpět k Zemi. O týden později se kometa rozrostla na šířku přibližně 230 000 kilometrů, což je 7000krát více než její jádro, jehož průměr se odhaduje na „pouhých“ 30 kilometrů.
Po 71 letech znovu proletí kolem Země
Zajímavé je, že nepravidelnost ve tvaru rozšířené komy způsobuje, že kometa vypadá, jako by jí vyrostly rohy. Jiní odborníci pro změnu přirovnávají deformovanou kometu k Millenium Falcon, jedné z ikonických vesmírných lodí z Hvězdných válek.
„Neobvyklý tvar komy je pravděpodobně způsoben nepravidelností ve tvaru jádra komety 12P,“ uvedl vědec Richard Miles. „Odtékajícímu plynu pravděpodobně částečně bránil v cestě vyčnívající lalok v jádře, který vytvořil „zářez“ v rozšířené komě. Jak se plyn od komety dále vzdaloval a rostl, zářez neboli stín byl stále patrnější. Rozšířená koma však nakonec zmizí,“ dodal Miles.
12P má jednu z nejdelších známých oběžných dob ze všech komet. Trvá přibližně 71 let, než plně oběhne kolem Slunce. Během této doby je katapultována do nejvzdálenějších koutů naší sluneční soustavy.
Kometa by měla dosáhnout nejbližšího bodu ke Slunci 21. dubna 2024 a nejblíže k Zemi se přiblíží 2. června 2024, kdy bude viditelná na noční obloze, uzavírá server Spaceweather.com
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science