NASA, kometa

K Zemi letí kometa o velikosti města, které narostly po mohutné sopečné erupci „rohy“

  • K planetě Zemi se blíží vulkanicky aktivní kometa
  • Vyrostly jí obrovské „rohy“

Sopečná kometa s označením 12P/Pons–Brooks směřuje v rámci své 71leté oběžné dráhy sluneční soustavou k nejbližšímu bodu od Země. Nedávno vesmírné těleso letící směrem ke Slunci znovu explodovalo a opět mu „narostly rohy“. Podle astronomů zářilo jako malá hvězda a vyvrhlo do okolí superchladné „magma“.


Nepřehlédněte: NASA se dme pýchou: Sonda Parker Solar Probe svištěla vesmírem rychlostí 635 tisíc kilometrů za hodinu


12P/Pons-Brooks je sopečná kometa

Kometa pojmenovaná 12P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa. Na rozdíl od většiny ostatních komet se plyn a led ve středu této komety jednou za čas nahromadí natolik, že nebeské těleso prudce exploduje a vystřelí proudy kryomagmy velkými trhlinami ve svém plášti. 

Kolos o průměru 30 kilometrů letí směrem ke Slunci a poté, co před několika dny znovu vybuchoval, opět nabyl bizarního tvaru – narostly mu „rohy“. Odborníci přirovnávají deformovanou kometu k Millenium Falcon, jedné z ikonických vesmírných lodí z Hvězdných válek.

„Neobvyklý tvar komy je pravděpodobně způsoben nepravidelností ve tvaru jádra komety 12P,“ uvedl vědec Richard Miles. „Odtékajícímu plynu pravděpodobně částečně bránil v cestě vyčnívající lalok v jádře, který vytvořil „zářez“ v rozšířené komě. Jak se plyn od komety dále vzdaloval a rostl, zářez neboli stín byl stále patrnější. Rozšířená koma však nakonec zmizí,“ dodal.

kometa 12P:Pons-Brooks
Zdroj: NASA

Po 71 letech znovu proletí kolem Země

Kometa 12P/Pons–Brooks má jednu z nejdelších známých oběžných period ze všech komet. Svého nejbližšího bodu ke Slunci (perihélia) by během svého nynějšího návratu měla dosáhnout 21. dubna 2024. Zemi se nejvíc přiblíží 2. června téhož roku, kdy bude viditelná na noční obloze pouhým okem. Přesto její vzdálenost od naší planety nebude nijak malá – konkrétně to bude 231 milionů kilometrů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: LiveScience, SpaceWeather

Total
0
Shares