FRB, signál

K Zemi dorazila ze vzdálenosti 226 milionů kilometrů laserem zakódovaná zpráva, hlásí NASA

  • Průlom v kosmické komunikaci, hlásí NASA
  • Psyche poslala zprávu z hlubin kosmu

V říjnu loňského roku odstartovala mise NASA Psyche, jejímž cílem je studovat asteroid známý jako 16 Psyche, jehož hodnota dosahuje 10 000 kvintilionů dolarů. Meziplanetární sondu vynesla do vesmíru z kosmodromu na floridském mysu Canaveral nosná raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska. Vědci očekávají, že k planetce dorazí v roce 2029.


Nepřehlédněte: USA testují masivní samořídící tank. Rusko a Čína nic takového nemá


NASA vypustila do vesmíru sondu

Zatímco družice putuje vesmírem, vědci úspěšně testují laserový komunikační systém Deep Space Optical Communications (DSOC). Výzkumníci aparát poprvé otestovali v listopadu loňského roku, kdy lidstvo obdrželo zprávu přenášenou zpoza Měsíce, což je úspěch, který zřejmě změní způsob komunikace kosmických lodí během cest na Mars.

Laserový vysílač DSOC se zaměřil na vzestupný maják v zařízení Table Mountain Facility poblíž Wrightwoodu v Kalifornii. Tento „naváděcí“ paprsek poté pomohl systému k přesměrování laserového vysílání na Haleův teleskop umístěný v observatoři na Stolové hoře.

O měsíc později z vesmíru dorazilo zábavné video – jednalo se o patnáctisekundový záběr na kočku jménem Taters, která se příznačně oháněla po světle z laserového ukazovátka. Nyní vědci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) hlásí, že modul DSOC úspěšně přenesl kopii technických dat ze vzdálenosti více než 226 milionů kilometrů.

Poslední test ukázal, že i z této vzdálenosti lze data stahovat maximální rychlostí 25 Mb/s. To již značně překračuje očekávaný cíl alespoň 1 Mb/s, píše server IFLScience. Meera Srinivasan z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) vysvětlil, že tým stáhl přibližně deset minut duplikovaných technických dat, což představuje významný milník. Dříve posílali inženýři NASA prostřednictvím DSOC pouze testovací a diagnostická data.

Psyche, NASA
Zdroj: NASA

Komunikace na vzdálenost milionů kilometrů

Zatímco v současné době se sonda Psyche spoléhá na konvenční rádiovou technologii, DSOC představuje potenciální skok v rychlosti komunikace. NASA vyvinula tuto technologii s cílem dosáhnout rychlosti přenosu dat 10 až 100krát vyšší než dosahují dnešní nejmodernější radiofrekvenční systémy.

Je však důležité poznamenat, že vesmírná komunikace založená na laserové technologii vyžaduje pro úspěšné navázání spojení jasnou oblohu a příznivé povětrnostní podmínky.

Naproti tomu pomalejší rádiová komunikace je na povětrnostních podmínkách méně závislá. V důsledku toho je proto nepravděpodobné, že by laserové systémy, jako je DSOC, v blízké budoucnosti zcela nahradily radiofrekvenční komunikaci.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology,  zdroj: techSpot, IFLScience

Total
0
Shares