RAF, Airbus

K nebesům na použitý kuchyňský olej? Britské vojenské letadlo pokořilo významný milník

  • Letadlo RAF úspěšně dokončilo zkušební let s udržitelným palivem
  • Do budoucna by to mělo napomoci k výraznému snížení emisí

Královské letectvo (RAF, Royal Air Force), tedy vojenské letectvo britských ozbrojených sil, úspěšně dokončilo zkoušku obřího vojenského dopravního letadla poháněného výhradně obnovitelným palivem (SAF).


Nepřehlédněte: Ukrajina dostane robotické nano drony Black Hornet. Létají potichu a nepřítele vidí i ve tmě


Místo kerosinu olej z vaření

Vojenská verze Airbusu A330, RAF Voyager, přeletěla nad Oxfordshire, přičemž místo kerosinu využívala udržitelné letecké palivo (SAF), což podle vědců otevírá nové možnosti pro vojenská i civilní letadla.

„Emise uhlíku během životního cyklu udržitelného leteckého paliva, které se vyrábí ze surovin na bázi odpadu, jako je použitý kuchyňský olej, jsou obvykle až o 80 % nižší než emise konvenčního leteckého paliva,“ píše server Interesting Engineering. Nový úspěšný test navazuje na listopadový let malého letadla pod vedením RAF, které mělo v nádrži 15 litrů syntetického benzinu.

Letadlo má za sebou první let na udržitelné palivo

„Změna klimatu představuje nadnárodní výzvu, která ohrožuje naši bezpečnost a společnou prosperitu. Proto jsem před RAF postavil ambiciózní úkol stát se do roku 2040 prvním letectvem na světě s nulovými čistými emisemi,“ uvedl vrchní letecký maršál Sir Mike Wigston. „Tento vzrušující zkušební let Voyageru s udržitelným palivem je důležitým milníkem na této cestě a představuje další technologické prvenství pro RAF a naše průmyslové partnery.“

S biopalivy typu drop-in nepočítá jen RAF, ale i americký miliardář i Bill Gates, který finančně podporuje startup Breakthrough Energy. Společnost zaměřená na ekologii momentálně buduje obrovskou biorafinerii, ve které plánuje ethanol měnit na letecké palivo. Věří, že je to cesta, jak učinit cestování letadly udržitelnějším a šetrnějším pro planetu.

Zdroj náhledové fotografie: SnottyBoggins / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares